banner51

5 bin yıllık mucize: Akupunktur tedavisi

'Her insanın kendi doktoru ve eczanesi vücudundadır' felsefesiyle bütün dünyanın kabul ettiği akupunktur tedavisini, hastaların iyileşme süreçlerini ve özellikle kronik hastalıklardaki etkilerini Uzman Dr. Başak Bingöl Ben Haber okuyucuları için anlattı

5 bin yıllık mucize: Akupunktur tedavisi

Çiğdem Özen / Ben HABER

Akupunktur nedir?
Akupunktur vücuttaki özel noktaların iğneyle uyarılmasıyla yapılan bir tedavi şeklidir. Herhangi bir ilaç, madde kullanmadan vücuttaki özel noktaları uyararak vücudun kendi kendini iyileştirmesini destekliyoruz. Aslında vücudun içindeki doktoru, eczaneyi birlikte harekete geçiriyoruz. 

Akupunkturun ortaya çıkışı uzun bir geçmişe sahip değil mi?
Evet akupunktur 5 bin yıllık geçmişe sahip bir tedavi şeklidir. Dünya akupunktur tedavisini ilk Uygur Türkleri'nin bulduğunu ve uyguladığını kabul ediyor. Çinliler yakın ilişki nedeniyle bu tedaviyi Türklerden öğrenip geliştirmişler ve daha sonra da 1970'li yıllarda bu tedaviyi Amerika ve Dünya öğrenmiş. Akupunktur Dünya Sağlık Örgütü'nün tedavi edilebilir hastalıklar listesi yayınlamasıyla daha da ilgi çekmiştir.

Türkiye'de kaç yılından beri uygulanmaktadır?
Sağlık Bakanlığı, 1991 yılından itibaren akupunkturu tedavi yöntemi olarak kabul etmiştir. Bu konuda eğitim almış, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sertifikaya sahip, sadece tıp hekimlerine uygulama yetkisi verilmiştir. Artık Dünyadaki ve Türkiye'deki birçok üniversitede akupunkturla ilgili tıp fakültelerinde bölümler açılıp, eğitimler verilmektedir.

Kronik hastalıklarda tedavi yöntemi olarak akupunktur uygulanmakta mıdır?
Kronik hastalıklarda klasik tıbbın bazı eksikliğinin olduğu kabul ediliyor. Kronik hastalıklarda genelde ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaçların yan etkileri ortaya çıkıyor ya da etkileri azalmaya başlıyor. Bazı hastalıklarda ilerleyemediğimiz noktalarda akupunkturun etkili olduğunu görmeye başladı dünya. 

Akupunktur tedavisi sırasında ilaçlar bırakılmalı mı?
Hiçbir hastalıkta ilaçları bırakıp sadece akupunktur yaptıracaksınız diye bir tıp hekimi söylemde bulunamaz. Ancak kronik hastalıklar akupunktur desteğiyle gittiği zaman tamamlayıcı bir tedavi olarak akupunkturun etkisi görülür. Kullanılan ilaçlara bağımlılık azalır, kullanma sıklığı azalır, ilaçların yan etkileri böylece azalır. Vücudun kendi iyileşme mekanızmaları tetiklendikçe iyileşme sağlanmaya başlar. 

Akupunktur tedavisinde en önemli etken nedir?
Psikolojiyi düzenlemek akupunktur tedavimizde en önemli etkilerimizden biridir. Çünkü kişinin psikolojik durumu iyileştikçe hastalık da iyileşmeye, oluşabilecek hastalıklar da azalmaya başlıyor. 
Akupunkturun sakinleştirici etkisi de çok önemlidir. Vücudun kendi morfini denilen endorfin maddesini artırarak vücudun kendi ağrı kesicileri, ödem çözücüleri ve vücudun sakinleştiricileri devreye girmektedir. 

Hangi hastalıklarda akupunktur tedavisi uygulanmaktadır?
Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği hastalıklar arasında;
- Romatizmal hastalıklar
- Bel ve boyun fıtığı
- Migren
- Baş ağrısı ve ağrı tedavileri
- Bağışıklık sistemini düzenlemektedir
- Kaygı, depresyon, panik atak, duygu durum bozuklukları, sinirlilik tedavisi
- Uykusuzluk
- Bağımlılık tedavileri (alkol, sigara, madde, çikolata, yeme)
- Zayıflama tedavisinde çok etkilidir
- Kısırlık, tüp bebek tedavilerinde destek tedavi olarak çok etkilidir
- Altını ıslatan çocuklarda etkilidir
- Sinir sıkışmaları
- Kireçlenme
- Kronik sinüzit
- Gastrit ve ülser
- Felçlerde özellikle yüz felcinde çok etkilidir
- Gebelerde bulantı, kusma, hamilelik psikolojisinde
- Menopoz tedavisinde
- Adet dönemindeki bozukluklar
- Kronik yorgunluk ve stres
- Denge hastalıkları
- Cilt hastalıkları
- Trigeminal nevralji
- Tansiyon

Zayıflama tedavisinde akupunktur nasıl etkilidir?
Kişinin strese bağlı acıkmasını dengeler, fiziksel acıkmayı azaltır. Zayıflama tedavisinde hastaya aynı zamanda beslenme programı da oluşturmaktayız. Bu sayede akupunktur tedavisi kişinin beslenme programına uyumunu arttırmaktadır. Aynı zamanda egzersiz programı da hastalarımıza vermekteyiz. Hastanın enerjisi arttığı için egzersiz programına uyumu da kolaylaşmaktadır. Böylece zayıflamanın takibinde akupunktur çok etkili olmaktadır.

Hastaların tedavi sürecinde neler yapılıyor?
Öncelikle gelen hastalarda kulaktaki akupunktur noktalarını belirli aletlerle test ederek hastalığıyla ilgili tanı koyarız. Hastanın nabzını ölçtükten sonra hastalığına göre kaç seans tedavi uygulanacak onlar belirlenir ve tedavimiz başlar. Yaklaşık 10-12 seans bizim kür olarak belirlediğimiz seanstır. Çoğu hasta akupunktur tedavisinin 6 seanstan sonra faydasını görmektedir. Seansların bitiminde hastaya değerlendirme yaparız. Bunlar bir tamamlayıcı tedavidir, klasik tıpla birlikte uygulanmaktadır. Hastaya bizim zararımız olmamalı, yararımız olmalı. 

Kliniğinizde akupunktur tedavisinde hangi yöntemleri uygulamaktasınız?
Ağrı eşiği çok düşük olan hastalarda ve çocuklarda iğne yerine lazer akupunktur yöntemini uygulamaktayız. Elektro akupunktur, altın, gümüş ve klasik iğne akupunktur çeşitlerimiz vardır. Altın ve gümüş steril tek kullanımlık iğnelerdir.

Sizin seanslarınızda uyguladığınız farklı bir yöntem var, biraz bahsedebilir misiniz?
Hastaların tedavisi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için, evde de tedavi edebilmek için hastalara olumlama cd'leri oluşturdum. Hastalara tedavi sırasında akupunktur iğneleriyle beklerken, iyileşmeleri için olumlamalar, nefes egzersizleri ve gevşeme egzersizleri yaptırıyorum. Uykuda iyileşmeyi artırabilmek için hastalara bu CD'leri akşam yatarken de dinletiyorum. Gelen hastalar Spa merkezinden çıkmış gibi hissediyorlar kendilerini. Şu anda 'Tamamen Sağlıklıyım' ve 'Sigaradan Özgürleşiyorum' adlı iki CD ve 'Tamamen Sağlıklıyım' adlı kitabım bulunmaktadır.

Sigara bırakmada akupunktur ne kadar etkili?
Hasta bir iki seansta sigarayı kolaylıkla bırakabilmekte. Kişi psikolojik olarak güçlenmesini, sigara bırakma sırasında kişinin sinirlenmesi, sigara araması, tahammülünün azalmasını akupunktur azaltmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER