24 Saatte Gaziantep

Siz de yeni yerler görmeyi seviyorsanız seyahatlerinizin arasına gurme şehir Gaziantep'i de eklemeyi unutmayın... Hayatın koşuşturmacası içinde gezmek, seyahat etmek, yeni yerler görmek, ruhu dinlendirmek gerektiğini düşünenlerdenseniz o zaman önerim mutlaka GEZİN, GÖRÜN...

24 Saatte Gaziantep

ÇİĞDEM ALPASLAN / BEN HABER

Türkiye'nin her şehrinin ayrı bir güzelliği var ve bunları fırsat buldukça deneyimlemek gerektiğine inanıyorum. Siz de yeni yerler görmeyi seviyorsanız seyahatlerinizin arasına gurme şehir Antep'i de eklemeyi unutmayın... Tarihi dokusu, hanları, kalesi, bakırlarıyla ve UNESCO’nun gastronomi alanında 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na seçilen Gaziantep’in mutfağını yakından görmek üzere sadece 24 saatliğine Gaziantep’e gittim. Siz de “Gaziantep'te 24 saate nereleri gezebiliriz?” diye merak ediyorsanız yazıma bir göz atın derim... 

ATATÜRK MÜZESİ

Atatürk Anı Müzesi’nde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep'i ziyareti sırasında kullandığı eşyalar, Gaziantep savunması, hem eserlerle hem de görsel sunumlarla ziyaretçileri bilgilendirmektedir.

ZEUGMA MÜZESİ

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, yapısal olarak ve içinde yer alan eserleri açısından dünyanın en önemli müzeleri arasında yer almaktadır. Zeugma antik şehrinden kurtarılan dev mozaikler müzeye yerleştirilmiş. Çingene kızı mozaiğinin kurtarılabilen parçaları çok özel alanda sergilenmektedir.

ANTEP KALESİ

Gaziantep Kalesi, şehir merkezinde yer alıyor fakat restorasyon çalışmaları devam ettiği için gezme fırsatı yakalayamadım.

EMİNE GÖĞÜŞ MUTFAK MÜZESİ

Türkiye’de kurulmuş ilk mutfak müzesidir. Müzede, Antep mutfağında kullanılan mutfak araç gereçleri, yöresel yemekler, içecekler, pişirme yöntemleri, hazırlanışları ve erzakların saklanmasına dair mutfak kültürü anlatılmaktadır.

BAKIRCILAR ÇARŞISI

Ahşap kaplamalı dükkanları, taş döşemeli sokaklarında, el sanatın yapılışındaki o ahenkli sesin kulaklarınızda çınladığı, Anadolu kokusunu içine çekebildiğiniz bir yer Bakırcılar Çarşısı... 

OYUNCAK MÜZESİ

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde Sunay Akın’ın küratörlüğünde 1700-1990 yıllarına ait 600’e yakın oyuncak yer almaktadır. Mağaranın içinde sergilenen, bir çok ülkenin yaşam alanlarına ve etnik kıyafetleri göre düzenlenen oyuncaklar görülmeye değer.

ZİNCİRLİ BEDESTEN ÇARŞISI

Bedesten üstü kapalı, ince uzun, o ilin tarihi dokusunu yansıtan alışveriş merkezleridir. Otantik havaya sahip, renkli bir han olan Zincirli Bedesten turistik açıdan önemli bir mekan oluşturmakta.

ALMACI PAZARI

Antep'e özgü baharatı, antep fıstığını, kuru patlıcan ve biberi bulabileceğiniz baharat merkezi.

GAZİANTEP HANLARI

İpek yolunun önemli noktalarından biri olan Antep'te birçok han var. Dış görünüşleriyle bir kaleyi andıran hanların içinde kafeler, bazı hanlarda mağara kafeler ve turistik dükkanlar mevcut.

BEY MAHALLE

Eski Antep evlerinin restore edildiği Bey Mahallesi'nde o daracık sokaklarda gezmek tarihi dokuyu koklamanızı sağlayacaktır. 

GURME ŞEHRİN YEMEK LEZZETİ

ANTEP TOSTU
Sabah kahvaltı olarak tost yiyebilirsiniz. Antep'te bir tostla herhalde 2 kişi doyabilir çünkü o kadar büyük ve kalın tostları var.

BEYRAN ÇORBASI
Kahvaltı olarak alternatif çorba seviyorsanız meşhur beyran çorbası içebilirsiniz. Beyran çorbası kuzu haşlama eti, pilavlı, kemik suyu katılmış, sarımsaklı sulu bir yemek.

KATMER VE BAKLAVALARI
Gaziantep için tatlı cenneti diyebiliriz. Bu lezzeti deneyimlemek gerekir diyor ve lafı fazla uzatmıyorum.

KEBAPLAR
Köşleme, simit kebabı, patlıcan kebabı, ali nazik, soğan kebabı, lahmacun denemeniz gereken lezzetler arasında.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2018, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER