banner51

2019 yılı kırmızı antioksidan yılı olsun

Merhaba Ben Haberciler... Şöyle geçip giden yılımıza bir göz atsak acaba kaçımız sağlığının değerini bilerek ve ona gereken özeni göstererek geçirdi bu bir yılını?

2019 yılı kırmızı antioksidan yılı olsun

Ben HABER / Burçin Çelikezer

Acaba kaçımız 2019 için sağlığım önceliğim kararlılığı ve planları içerisindeyiz? Bu yılda aynı ısrar ve özenle sizi sağlığınızla ilgili bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Biliyorsunuz yılbaşının rengi kırmızıdır.Kırmızı renk güçü enerjiyi temsil eder.Kırmızı giydiğinizde kendinizi çok iyi hissedersiniz.Peki kırmızıyı yediğimızde neler olur hiç düşündünüz mü? Besinlere kırmızı rengi veren maddeler nedir ve tam olarak bedenimiz ve sağlığımıza neler katarlar?

KIRMIZI RENK demek ANTİOKSİDAN demektir.Antioksidanlar vücutta serbest radikallerin yok edilmesinde görevlidir. Dışarı atılmayan serbest radikaller, hücre zarlarına yapışarak, onların yıpranmasına, yaşlanmasına, hatta DNA'sını bozarak kanserojen bir özellik kazanmasına sebep olur. Antioksidanlar hücrelere zarar veren serbest radikalleri etkisiz hale getirerek, kanser dahil pek çok hastalığa ve erken yaşlanmaya neden olan süreçleri engellemeye çalışırlar. Aslında kırmızı yiyerek aldığımız antioksidan maddelerle sağlık kazanırız. Kırmızı besinlerden en değerleri olanları; domates, kiraz, nar, karpuz, kırmızı biber, pancar, kırmızı turp ve kırmızı eriktir.

Kırmızı besinlerin sağlığa faydaları:

Kırmızı erik: Eriğe rengini veren madde antiosiyanindir.Yine çok kıymetli bir antioksidan olan antiosiyanin; çok güçlü olduğu için hücre yaşlanmasını önler. Sağlıklı doku ve hücreleri korur. Kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar. Ayrıca idrar yolları enfeksiyonlarından koruyucudur. Hafızayı güçlendirir ve sağlıklı yaşlanma üzerinde olumlu etkileri vardır.

Domates: Domatese kırmızı rengi veren madde likopendir. Bilinen en kıymetli antioksidanlardan birisidir.Bu madde hücrelere zarar veren serbest radikalleri etkisiz hale getirerek, kanser dahil pek çok hastalığa ve erken yaşlanmaya neden olan süreçleri engellemeye yardım eder.

Kiraz: A C ve K vitaminleri ile fosfor, demir ve kalsiyum gibi mineraller bakımından oldukça zengindir.Kiraz da özellikle pelargonidin, siyanidin ve peonidin antosiyaninler başlıca antosiyaninleri teşkil eder.Bu maddeler antioksidan etkisiyle kansere karşı koruma sağlar.Kalp ve damar sağlığını korur.Hafıza sorunlarını giderir.Nörolojik hastalıkların görülme riskini azaltır.Diyabet riskini düşürür.Cildi korur, yaşlanma belirtilerini geciktirir.Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur.Ayrıca saplarının ödem atıcı ve kolesterol düşürücü etkileri vardır.Kiraz melatonin içerdiği için uyku sorunlarında da etkilidir.

Nar: Çiçeğinden kabuğuna çekirdeklerinden tanelerine kadar kıymetli narın en önemli özelliği kansere karşı olan koruyuculuğudur. Damar plaklarını önleyici, tansiyonu dengeleyici, cildi güzelleştirici özellikleri narın değerine değer katar.İçeriğindeki fenolikler, flavonoidler ve elagitanninler nara kırmızı rengini veren bileşiklerdir.

Kırmızı turp: Kırmızı rengini likopenden alan turbun kökü C vitamini, kükürt ve iyot bakımından zengindir. İçinde B1, B2 vitaminleri ve çeşitli mineraller bulundurmaktadır.Diş, diş eti rahatsızlarına iyi gelir.Saç ve tırnaklar için oldukça yararlıdır.Sinir ve stresi azaltır.Solunum yollarına iyi gelir. Nezle ve grip gibi hastalıklarda burnun akmasını engeller.Böbrek taşlarına, hazımsızlığa karşı faydalıdır. Kalp ve damar sağlığına faydalı olmasının yanında kansere karşı da koruyucu etkilere sahiptir. Tam bir karaciğer dostu olan turp suyu, damar sertliği ve uykusuzluğa da iyi gelir.

Kırmızı biber: Rengini karatenoidlerden alır. Vücut metabolizma hızını etkiler ve proteinin enerjiye dönüşümüne ve yağ yakımına yardımcı olur. E vitamini hücrelerde hasar görülmesini engeller ve bu sayede kanser potansiyelini azaltır. Kırmızı biberde C vitamini ve potasyum da bol miktarda bulunur. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken potasyum kalp krizi riskini azaltır.Yüksek karotenoid içeriği sayesinde prostat, mide, mesane ve karaciğer kanserleri üzerine tedavi edici özelliği bulunmaktadır.Mide ve salgı bezlerini uyararak mide asitini düzenlemekte, sindirimi kolaylaştırmakta ve idrar söktürücü etki yaratmaktadır.

Pancar: Kırmızı rengini veren antosiyaninlerden betalain grubu bileşiklerdir.Pancar Kanın temizlenmesi ve karaciğerin toksinlerden arınmasına yardımcı olur.İç organları koruyucu kan basıncı ve kolestrerolü düşürücü özellikleri vardır.Ayrıca damar sertliğini önler başta prostat ve mesane olmak üzere pek çok kanser çeşidine karşı önleyicidir.iltihap giderici özellikeleri vardır.Bağışıklık sistemini destekleyen C vitamini,bağırsak düzenleyici yoğun lif,sinir ve kas fonksiyonlarını güçlendirici potasyum,kemik, karaciğer, böbrek ve pankreas sağlığını destekleyici manganaz,kalp damar hastalığına, sakat doğumlara ve kansızlığa karşı koruyucu folik asit B vitamini,göz hastalığını engelleyen lutein ve zeaksanthin gibi çok değerli maddeler içermektedir.

Karpuz: Rengini likopenden alır.Karpuzun bol miktarda içerdiği ‘likopen’ kalp ve damar sağlığımız için ve ayrıca kemik sağlığını korumada önemli bir faktördür. Ayrıca kan basıncını düzenler. Likopen açısından zengin gıdalar tüketen kişiler daha güçlü ve sağlıklı kemik yapılarına sahiptirler. Karpuz, doğal bir idrar söktürücü olduğu için idrar akışını hızlandırır. Karpuzun bu özelliği böbreklerin işini kolaylaştırırken, karaciğerin de sağlıklı ve yorulmadan çalışması için katkı sağlar.

2019 yılı için sağlığınız önceliğiniz ise başta kırmızı olmak üzere sarı, turuncu, mor ve yeşil renkleri beslenmenizden eksik etmeyin. Mutlu yıllar... 

YORUM EKLE

banner47