Ufak bir dokunuşla yeni bir bayram

Bir bayram daha geliyor. Yine yeniden bir bayram daha gelecek. Daha kaç bayram yaşayacağız belli değil. Daha dün babam bir bayram günü evde dünürler varken beni balkona çağırıp “Kızım seni veriyoruz. İstersen psikolog olma hayalin için seni Ankara’ya yollayabilirim. Seçim senin” diyor.

      Eskiden kızlarla babaları öyle fazla konuşmazlardı. Babalardan korkulur, babanın sevgisi gözlerden anlaşılırdı. Güneydoğu Anadolu ve kızlar evlenirler. Gelenekler 20 yaş üstü kızların evde kalmış olduğunu varsayıyor ve henüz okuyan kız oranı çok düşük. Ben aykırı yapımla evliliğe ve ezilmişliğe başkaldırıyorum ve bu bölgedeki kızlar gibi eşine kul köle olmak ve eşinin sözünden çıkmayan dövülen, ezik bir ev hanımı olmak,  kabul günlerinde kollarındaki bilezikleri ve evdeki lüks yaşamıyla hemcinslerine hava atıp pasta börek cinsleriyle beden büyütmek istemiyorum. Her cümlem okuyup kendime, yurduma ve dünyaya faydalı bir birey olmakla ilgili. Evlilik anlayışım görücü usulüne hiç sıcak bakmıyor, ancak yetiştiriliş biçimim de herhangi bir erkekle anlaşarak evliliğe adım atmak için oldukça tutuk.  Eşlerin birbirleriyle eş olduğunu el etek öpemeyeceklerini savunuyorum. Adı üzerinde EŞ yani EŞİT diyorum. Her ne kadar asi olsam da bugün ki gençlik gibi tabiri caizse masaya yumruk vuramıyorum. Ve beni evlendirmeye çalışan aileme istemediğimi söylemekten öteye gidemiyorum. Aile üyelerinin baskısıyla salonda beni isteyen aile ve eş adayıyla tanışıp büyük bir isyankârlıkla kaderime razı olmamaya çalışıyorum. Kİ!!!!! Babam beni balkona çağırıp o meşhur konuşmasıyla bana bir seçenek tanıdığını söylüyor. Şaşırıyorum gözlerim kocaman açılıyor. İçim kıpır kıpır.

          Benim tercihim belli.  6 Ay sonra Babam elindeki kâğıdı sallayarak “Hadi bakalım Psikolog hanım” diyerek gülümsüyor. Belli ki o da bunu istemiş.!!!! Valizim elimde Ankara’ya Üniversiteye kayıt olup yurda yerleşmeye tek başıma gidiyorum. Ben babamın ufak bir dokunuşuyla “Yarın yine yeni bir bayram geliyor” diyerek kendi hayalime yürüyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Suat Kayaalp
Suat Kayaalp - 13 ay Önce

Hey gidi günler hey.