Zulmü Tabutlarla Protesto Ettiler

İzmir'de bazı derneklerin biraraya gelerek oluşturduğu İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Suriye'de yaşanan insanlık dramını 'Suriye için tabutlarla ölümü değil özgürlüğü taşıyoruz' sloganıyla protesto etti. Çok sayıda, gerçeğiyle birebir ölçüde hazırlanmış maket tabutlar taşıyan grup, Esed rejiminin öldürdüğü Suriyeli halkı için de gıyabi cenaze namazı kıldı.

 

İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri, Basmane Tren Garı önünde toplanarak taşıdıkları maket tabutlarla tekbir getirip ve slogan atarak Konak Meydanı'na yürüdü. Taşıdıkları tabutları Konak Camii önene bırakan grup, öğlen namazının ardından Esed rejiminin öldürdüğü Suriye halkı için gıyabi cenaze namazı kılarak dua etti. Ayrıca hayatını kaybedenler için Kuran'ı Kerim okundu. 
Telefon bağlantısı yapılan Suriye Ulusal Konseyi Türkiye Temsilcisi Halit Hoca, İzmir'de Suriye halkına destek verenlere teşekkür etti. 
Daha sonra grup adına basın açıklamasını okuyan Avukat Halit Çelik, Suriye'de yaşanan insanlık dramını dünyanın boş gözlerle izlediğini söyledi. Katliamın boyutunun her geçen gün arttığını ifade eden Çelik, "Beşşar Esed kendi halkına karşı acımaz bir soykırım siyaseti icra ediyor. Şehirler tanklarla, füzelerle, ağır silahlarla bombalanırken, savunmasız siviller vahşice katlediliyor. İzmirli sivil toplum kuruluşları olarak Suriyeli kardeşlerimizin maruz kaldığı bu sistematik vahşetten ötürü büyük bir acı ve öfke; yükselen direnişle ise onur duymaktayız." dedi. Suriye yönetiminin oyalama taktiklerini bir an önce bırakması gerektiğinin altını çizen Çelik, baskı ve zulüm politikalarına son verilmesini, halkın özgürlük ve adalet taleplerinin gereği olan düzenlemelerin vakit geçirilmeden hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Suriye'ye dış müdahale senaryolarına karşı olduklarını vurgulayan Çelik, Suriye rejimini de halkına silah doğrultmış rejim görüntüsünden bir an önce sıyrılmaya, akılsız, basiretsiz politikalarla ülkeyi emperyalist güçlerin manipülasyonlarına açık hale getirmekten kaçınmaya davet etti. Suriye'ye Esed rejiminin elinde bulunan gazeteciler Adem Özköse ve kameraman Hamit Coşkun'un bir an önce serbest bırakılarak ailelerine kavuşmasını istediklerini de açıklayan Çelik, ilgili tüm kurum ve yetkilileri harekete geçemeye çağırdı. 
'İşkence, zulüm, Esed, kahrolsun Esed', 'Katil Esed Suriye'den defol' ve 'Katil Esed sonun Mübarek olsun' şeklinde sloganlar atan grup, yapılan duanın ardından olaysız şekilde dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2012, 01:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER