banner9

Zorunlu Trafik Sigortası mı, Haracı mı?

Türkiye çapında araç sahibi olan her bireyin gözü kulağı zorunlu trafik sigortasında. Yüksek fiyatlara karşı önümüzdeki günlerde bir sokak eylemi dahi masadaki seçenekler arasında.

Zorunlu Trafik Sigortası mı, Haracı mı?
BURAK CİLASUN / BEN HABER
 
Zorunlu trafik sigortası el yakmayı sürdürüyor. Olası yaralanmalı ve ölümlü kazalarda çok yüksek bedellerin vatandaştan tahsilinin önüne geçmeyi amaçlayan sistemin yıllık bedellerinin el yakıcı noktaya gelmesiyse sokakta adı konmamış bir isyana yol açtı. Son dönemde yurt genelinde motorlu taşıt sahiplerinin neredeyse tamamı zorunlu trafik sigortasından yakınıyor, gazeteleri ve haber bültenlerini konuya ilişkin bir çözüm görebilmek amacıyla dikkatle takip ediyor. Kişisel araçlarının sigortasından yakınan milyonlarca vatandaşla birlikte, ticari araç sahipleri de konunun 1. dereceden muhatabı olarak uygulamaya tepki göstermeye devam ediyor. İzmirli oda başkanlarının tepkisini ve şirketlerin nabzını sizler için ölçtük.
 
“17 bin liralık araca 19 bin lira sigorta mı olur?”
 
İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, mevcut uygulamaya en çok tepki gösteren isimlerin başında geliyor. Bostancı'nın Ben HABER için açıklamasıysa şöyle:
 
 
“Ortaya çıkan rakamlar gerçekten hem servisçi esnafı için hem de vatandaş için rahatsız edici seviyede. Bizim konuya ilişkin itirazlarımız sürüyor. Şahsen ben 17 bin liralık araca 19 bin liralık sigorta çıktığını gördüm. Böyle iş mi olur? Ama baktığınızda araç el değiştirince rakam değişiyor. Şimdi esnaf ne yapsın? Bu insanların ne suçu var? Federasyon başkanımızla da ilgili bakanlıklarımıza sıkıntılarımızı ilettik. Hükümetimiz de olumlu yaklaştı. Taban fiyat uygulaması için bastırmıştık. Taban geldi ama yüksek olarak geldi. Böylelikle uçuk rakamlar karşımıza çıktı. Bu konuda yaptığımız çalışmaları TESK Başkanı Bendevi Palandöken de katkı koydu. Olumsuzlukları ilettik. Trafik sigortası ile kaskonun birleşmesi yönünde birtakım çalışmalar başlatıldı. Motorlu araç sahiplerinin tamamının mağdur olduğunu düşünüyor ve görüyoruz. Bunun makul fiyatlara çekilmesi için taleplerimizi sunduk. Sigorta şirketleriyse kar marjlarının düştüğünü hatta zarar ettiklerini ileri sürüyorlar. Biz de buna bir anlam veremiyoruz. Aşırı fiyatlarla piyasada sigortasız araçlar da artıyor. Gerek maddi gerekse de can kayıplı kazalarda daha büyük olayların yaşanması da kaçınılmaz hale geldi. Esnafın, vatandaşın mağdur olmaması için ortak bir masaya oturmamız gerekiyor. Ben Türkiye'de Karayolu Yolcu Taşıma Meclisi'nde tek oda başkanı olarak bunu da dile getirdim. İnanıyorum ki önümüzdeki günlerde konunun bir orta yolu bulunacaktır.” 
 
“Bu işin sebebi sigorta kartelidir”
 
İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Celil Anık da sigorta şirketlerine tepki gösteren isimler arasında. Anık, önümüzdeki günlerde sokak eylemlerinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.
 
 
“Son birkaç yıldır böyle bir sıkıntı üst seviyeye çıkmaya başladı. Bunun gerçek sebebi, Türkiye'deki sigorta kartelidir. Türkiye'deki sigortacılık sektörünün yüzde 75'ine uluslararası şirketler sahip. Hal böyle olunca fiyatlar da artıyor. Konuya ilişkin Ankara'da bizim de üst meslek örgütlerimizin katılımıyla bir çalışma var. Bu iş sosyal patlamaya neden olur. Kaza yapmamış bir kişi dahi bir önceki yılın 2 katı kadar para ödemek zorunda kalıyor. Hadi ticari araçlar kazaya karışıyor. Peki milyonlarca özel araç sahibinin ne suçu var? Şirketler işin kurnazlığına da kaçmış. Karşı taraf size çarpmış, onun sigortası bunu ödeyecek ama sizin şirketiniz size sıkıntı çıkarıyor. Önümüzdeki günlerde birtakım açıklamalar yapacağız. Artık bu işin sonu eyleme varacak ve esnafları sokakta eylem yapar halde göreceksiniz.”
 
“Ticari ve sivil araçları ayrıştırmak durumundayız”
 
İzmir Minibüsçüler Odası Başkanı Taner Uguz da durumdan şikayetçi olan isimler arasında. Uguz, ticari ve sivil araçların ayrıştırılması gerektiğini belirtti.
 
 
"Çok yüksek rakamlarla karşılaşıyoruz. Minibüslerimiz en düşük 3 bin liralık bir rakamla trafik sigortasını yaptırabiliyor. Bir bakıyorsunuz 5 bin lira fatura geliyor, bir bakıyorsunuz 6 bin lira fatura geliyor. Nasıl ödesin esnaf bu kadar parayı? Bizler de federasyonlarımızın çalışmalarının arkasınyız. İzmir Minibüsçüler Odası olarak bu sıkıntıları sık sık dile getiriyoruz. Tabii meselenin bu noktaya gelmesinde vatandaşın raporları kendisinin tutması da var. Amacın dışına çıkılması sıkıntılara yol açmaya başladı. Ticari araçla sivil aracı bu noktada ayrıştırmak durumundayız."
 
Sigorta şirketleri ne diyor?
 
Türkiye'de sigorta sektörünün önemli oyuncularının Ege bölge müdürleri de sigorta krizinin karşı cephesi olarak Ben HABER için çeşitli değerlendirmelerde bulundular. Ortak değerlendirmeyse şirketlerin kar ve zarar hanelerinin sürekli olarak zarar yönünde seyrediyor olması.Sigorta şirketleri, gelişigüzel tutulan kaza raporları ve kişisel hatalardan doğan bedellerin kendilerine yansıtılmasından oldukça rahatsız. Şirket yöneticileri, ödemeleri gereken bedellerin çok üstünde bedeller ödediklerini belirterek, ortaya çıkan zararın kapanabilmesi adına da fiyatları ister istemez tabana yakın değil, tavana yakın tuttuklarını belirtiyorlar.
 
 
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER