banner51

'Zirvenin En İyisini Türkiye Yapar'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Muhtarlar Bilgi Merkezi sistemi tanıtım toplantısında Türkiye’nin Kasım ayında G20 zirvesine ev sahipliği yapacağını belirterek, "Zirve deyince akla Türkiye gelir, zirvenin en iyisini Türkiye yapar" dedi.

'Zirvenin En İyisini Türkiye Yapar'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Muhtarlar Bilgi Merkezi (MUBİM) sistemi tanıtım toplantısına katıldı. Turizm bölgesi Kundu’daki bir otelde düzenlenen toplantıda Antalya Valisi Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel, Ak Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse ve Antalya’nın 909 mahallesinden gelen muhtarlar yer aldı. Bakan Çavuşoğlu, MUBİM’in yerinde hızlı hizmet anlayışının bir sonucu olduğunu söyledi. Bakan Çavuşoğlu, "Hizmet yapmak isterseniz o hizmeti yaparken de birlikte çalışma anlayışınız varsa en iyini en kısa sürede yaparsınız" dedi.
 
Muhtarlara "Sizleri bir hiçbir zaman elinde mühür belge veren arkadaşımız olarak görmedik" diye seslenen Bakan Çavuşoğlu, muhtarların sadece yaşadığı köyün, yaylanın, mahallenin sorununu kendilerine ilettiğini söyledi. Bundan hiçbir zaman rahatsız olmadıklarını kaydeden Çavuşoğlu, "Torpil talebinde de bulunmadınız. Sorunlarını söylediniz takipçisi oldunuz" dedi.
 
Dünya ve Türkiye değişirken şehirlerin de değişmesi, dönüşmesi gerektiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, Antalya özelinde kentsel dokuyu koruyarak kentsel dönüşümün yapılması gerektiğini kaydetti. İnsanların daha rahat yaşayabilmesi için sosyal dönüşüm gerektiğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, fakat bu dönüşümün insanlara sorarak, fikrini alarak gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.
 
Bakan Çavuşoğlu, Kasım ayında Antalya’da gerçekleştirilecek G20 zirvesi için ön hazırlık çalışmalarına başladıklarını, güvenlikten, otellere kadar sürecin çok yönlü planlanması gerektiğini belirtti. Son iki G20 zirvesine katıldıklarını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, "Zirve deyince akla Türkiye gelir, zirvenin en iyisini Türkiye yapar" dedi. Bakan Çavuşoğlu, yıl içinde G20 ile ilgili birçok toplantının Antalya’da olacağını belirterek Antalya’yı diplomasinin bir merkezi haline getireceklerini söyledi.
 
’ŞİMDİ HANGİ DELİKTELER’
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, muhtarlarla hizmet ağını en iyi şekilde örmeye çalışan bir belediye başkanı olduğunu belirterek MUBİM’le Antalya’ya önemli bir hizmet kazandırdıklarını söyledi. "Hizmet ederek siyasetimizi yürütüyoruz" diyen Başkan Türel, hizmeti unutup siyaseti tercih edenlerin iftira balonlarıyla gündem karıştırmaya bayıldığını savundu. Başkan Türel şunları söyledi:
 
"Dediler ki, ’Muhtarlıkları kapatacaklar.’ Şaşırdım. Muratpaşa Muhtarlar Derneği’nin toplantısında bana bunu sorduklarında içimden kahkahalarla gülmek istedim. Ben yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısıyken, bundan haberim yokken, bunu söyleyenlerin nasıl haberi oluyor. Yalandı, iftiraydı. Neden çıktı bu? Nasıl bir cesaretle bu iftiraları yalanları konuşabiliyorlar. Biz muhtarlıkları güçlendirdiğimizde bunu söyleyenler nereye kaçacaklar, kaçacak delik arayacaklar demiştim. Şimdi hangi delikteler bilmiyorum ama biz muhtarların karşısında onur ve gururla duruyoruz."
 
MUBİM NEDİR?
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirilen MUBİM sistemi muhtarların mahallesinin sorunları için Büyükşehir Belediyesi’ne gelme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Muhtarlar, SMS, e-mail veya faks yoluyla taleplerini Büyükşehir Belediyesi’ne bildirecek, ardından ilgili birimler harekete geçerek sorunları çözecek. Sistemle aynı zamanda muhtarlara sorun ve taleplerinin ne zaman çözüleceği de bildiriliyor.
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2014, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER