banner51

Zeytin Festivali Hasat İle Başladı

Aydın Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde bu yıl ilk kez düzenlenen Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Şenliği kapsamında sezonun ilk ürünü hasat edildi.

Zeytin Festivali Hasat İle Başladı
 
Aydın Büyükşehir Belediyesi, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği, Aydın Ticaret Borsası, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi, Aydın Ziraat Odası ile Zeytindostu Derneği işbirliği ile düzenlenen Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Şenliği zeytin hasadı ile başladı. Polat şirketler grubuna ait özel çiftlikte gerçekleştirilen hasat işlemine CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği Başkanı Gürkan Renklidağ, Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet, Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı, ünlü televizyoncu Mesut Yar ve davetliler katıldı.
 
24 SAAT İÇERİSİNDE ZEYTİNYAĞI YAPILMALI
 
4 milyon zeytin ağaç varlığı ile Türkiye’de zeytin üretiminde lider konumda olan Aydın’da ilk defa düzenlenen festivalde Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Renan Tunalıoğlu, katılımcılara zeytin hasadı ve zeytinyağı konusunda bilgiler verdi. Aydın’da 6 milyonu sofralık, 18 milyonu yağlık olmak üzere 24 milyon zeytin ağacı bulunduğuna dikkat çeken Renan Tunalıoğlu, Aydın’da 24 bin ailenin geçimini zeytin üzerinden sağladığını dile getirdi. Zeytin hasadında dikkat edilmesi gereken konular hakkında da bilgiler veren Tunalıoğlu, ağaçlardan toplanan ürünlerin hemen çuvallara doldurulmaması gerektiğine dikkat çekerek kaliteli zeytinyağı elde etmek için toplanan zeytinlerin 24 saat içerisinde tesislere götürülüp zeytinyağına dönüştürülmesi gerektiğini belirtti.
 
Bilgilendirmenin ardından çiftlik içerisinde olgunlaşan zeytinler ağaçların altına serilen örtülerin üzerine makine ile döküldü. Ağacından düşen zeytinleri sepetler içerisine toplayan kadınlar zeytinleri çiftlik içerisinde kurulu bulunan zeytin sıkım tesisine getirerek zeytinyağına dönüştürdü. Zeytin ağaçlarından zeytin toplama işine yardım eden Özlem Çerçioğlu ve beraberindekiler zeytin sıkım makinelerine sepetlerdeki ilk zeytinleri dökerek yeni sezonun hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.
 
ZEYTİNYAĞININ TADINA BAKTILAR
 
Giriş tarafına zeytin olarak boşaltılan ürünlerin makinenin diğer tarafından zeytinyağı olarak çıkmasına tanıklık eden katılımcılar yeni ürünün tadına da baktı. Zeytinyağının ilaç gibi bir ürün olduğuna dikkat çeken Özlem Çerçioğlu ve ünlü televizyoncu Mesut Yar, vatandaşlara zeytinyağı tüketme önerisinde bulundu. Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Şenlikleri hasat etkinliğinin ardından Atatürk Meydanı’nda kurulan tanıtım standlarının gezilmesi ve Zeytin - Zeytinyağı Fotoğraf Sergisi’nin açılmasıyla devam etti.
 
Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2014, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER