Zeki Müren Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Türk sanat müziğinin unutulmaz ismi Zeki Müren için ölümünün 18’inci yılında, Bodrum’da yaşadığı ve ölümünden sonra müzeye çevrilen evde mevlit okutuldu. Zeki Müren Sanat Müzesi’ne gelenler, mevlitte Sanat Güneş’ini dualarla andı. Mevlidin ardından lokma dağıtıldı.

Zeki Müren Ölüm Yıldönümünde Anıldı
 
Bodrum’da yaşamını sürdürürken 24 Eylül 1996 tarihinde İzmir TRT stüdyolarında katıldığı bir programda rahatsızlanarak yaşamını yitiren ’Sanat Güneşi’ Zeki Müren için ölümünün 18’inci yılında, 2000 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müzeye dönüştürülen evinde mevlit okutuldu. Mevlide Türk Eğitim Vakfı (TEV) Genel Müdürü Yıldız Günay, TEV Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal, Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Emekli Tümgeneral Tamer Büyükkantarcıoğlu ve 200’ye yakın vatandaş katıldı. Mevlidi, Umurca Camii imamı Kamil Gökhan ve Tepecik Camii İmamı Yüksel Kılınçarslan okudu.
 
ZEKİ MÜREN FONU’NDAN 2 BİN 452 ÖĞRENCİ BURS ALDI
 
Zeki Müren’in ölümünden yıllar sonra da gençlere umut olmaya devam ettiğini belirten TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, şunları söyledi:
 
"Sanatçının ölümünün ardından oluşturulan Zeki Müren Fonu’ndan bugüne kadar 2 bin 452 öğrenciye burs verildi. Bu yıl da 210 öğrenciye ayda 400 lira burs sağlanacak. Zeki Müren tüm nesillere bıraktığı değerlerle kalbimizde yer alıyor. Öncüydü, yaratıcıydı, yenilikçiydi. Sevgiyle çalışmayı bizlere öğretti. Sevgiyle çalışıp, vasata karşı durmayı bizlere öğretti. Medyada onun anılarını paylaşarak, onun için özel bir film yaptık. Hayatının kendi ağzından dinlediğimiz ve gün yüzüne çıkmamış fotoğrafını paylaştığımız, anılarını kendi ağzından dinlediğimiz bir film hazırladık. Onu halkımızla paylaşıyoruz."
 
EL YAZISI İLE BAĞIŞTA BULUNDU
 
Zeki Müren’i 1985 yılından beri tanıdığını belirten TEV Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal, "Vakfımızı telefonla arayarak, bağış yapacağını söyledi. Hukuk Müşavirimizi çağırdım. Müşavirin yardımıyla vasiyetname yazdı. Noter tarafından onaylanarak, vasiyeti elimize ulaştı" dedi.
 
1996 yılında Zeki Müren’in kendisini telefonla aradığını belirten Güsel Bilal, "Güneydoğu’da çatışmalar vardı. Bu nedenle, ’Ben dayanamıyorum, bağışımın bir kısmını Mehmetçik Vakfı’na yapacağım, sakın üzülme’ dedi. Ben de ’Mehmetçik Vakfı da TEV’in kardeş Vakfı’dır. Çok büyük bir anlam taşıyor. Birisi insanları aydınlatıyor, diğer vakıfta ülkemizi koruyor. Bundan daha güzel bir anlayış olabilir mi? Bu nedenle kesinlikle üzülmem’ diyerek cevap verdim" diye konuştu.
 
"BU BENİM ELVEDAM OLACAK’ DEMİŞTİ"
 
TRT’deki program öncesinde Zeki Müren ile kendisiyle telefonla konuştuğunu belirten Güsel Bilal, "Zeki Müren bana görüşmelerimizde ’Ben 37 tane ilaç alıyorum. Hiç dışarı ile irtibat halinde değilim. Dün ilacı almadım, bugün de almadım. Çünkü artık yaşamak istemiyorum’ diyordu. Ben de kendisini böyle bir şey yapmaması için uyardım. ’Ben böyle yaşamak istemiyorum. Bu görünüşümle Zeki Müren değilim. Bu benim elvedam olacak’ demişti. Zeki Müren’i çok özlüyorum" dedi.
 
Mevlidin ardından lokma dağıtıldı.
Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2014, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER