banner9

Zanaatları Unutturmayan Müze

Osmaniye Belediyesi Kent Müzesi, yakın tarihin unutulmaya yüz tutmuş zanaatlarını balmumu heykellerle geleceğe taşıyor. Belediye Başkanı MHP’li Kadir Kara, yaklaşık 600 eserin sergilendiği müzenin bir bölümünde arasta çarşısı oluşturulduğunu, burada eski zanaatların gelecek nesillere aktarıldığını söyledi.

Zanaatları Unutturmayan Müze
Müzede kalaycılık, kaşıkçılık, köşker, bıçakçılık, demircilik, nalbant, halıcılık, terzi ve semercilik gibi insanların bir dönem geçim kaynağını oluşturan meslek gruplarının heykel ve figürler kullanılarak sergilendiğini belirten Kadir Kara, "Müzemizi ziyaret edenler, yakın tarihimizde kent esnafının hangi zanaatlarla yaşamını idame ettirdiğini görüyor. Böylece çalışmanın, el emeğinin, ekmek parası kazanmanın önemi gözlemleniyor" diye konuştu.
 
Gelişen teknoloji karşısında bazı mesleklerin icra edilmediğini kaydeden Başkan Kara, müzede oluşturulan Arasta Çarşısında, kent tarihinde önemli yeri olan zanaatların geleceğe taşındığını ifade etti. Kara, şunları söyledi:
 
"İnsanlarımızın tarihsel süreçteki yaşam biçimi, örf, adet ve geleneklerin hafızalarda tazeliğini koruması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla kent müzesini 2011’de hayata geçirdik. Burada, geçmişin tarihsel izlerini birtakım figür ve heykellerle geleceğe taşımak, kent insanının anılarını bir takım çalışmalarla yaşatıp, geleceğe köprü kurmayı amaçladık. Bu düşünceyle hareketle müzenin bir bölümünde yapılan arasta çarşısında, yakın tarihimizin unutulmaya yüz turmuş önemli zanaatları olan kalaycılık, kaşıkçılık, bıçakçılık, demircilik, semercilik gibi meslekleri heykellerle anlattık. Bu zanaatlar bizim tarihi değerlerimizdir. Sahip çıkmalı ve gelecek nesillere aktarmalıyız. İnsanlarımız, balmumu heykellerle anlattığımız bu mesleklerde kendilerinden bir şeyler buluyorlar. Atalarının, dedelerinin ne zorluklarla mücadele ettiğini, hangi zanaatlarla uğraştıklarını görüyorlar. Ziyaretçiler, bu meslekler hakkında görevlilerimizden bilgi alıyor. Böyle bir hizmeti sunmaktan mutluyuz."
 
Başkan Kara, arasta çarşısının yanı sıra müzede kent dükkanı, Çınarlı Kahve, sohbet odası, kent arşivi, ’Geçmişten Günümüze Osmaniye’, eğitim atölyesi ve ’7 Ocak Diorama’ gibi bölümlerinde bulunduğunu sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2015, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER