Zabıtalar'dan İlginç Eylem

Konya’da zabıta görevlileri, görme engellilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek için gözlerini bandajla kapatıp, beyaz bastonla yürüdü.

Zabıtalar'dan İlginç Eylem
 
Konya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı bünyesinde kurulan ’Engelli Hakları Zabıta Amirliği’ faaliyetlerine başladı. ’15 Ekim Beyaz Bastonla Yürüme Günü’nde görme engelliler ile kent merkezinde bir araya gelen zabıta ekipleri, görme engellilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek için bandajla gözlerini kapatıp, ellerinde beyaz bastonla yürüyüş yaptı. Ardından, görme engellilerin bir sorun olduğunda kendilerine ulaşması için kabartma yazıyla yazılmış kartvizitlerini görme engellilere dağıttı.
 
Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı Veli Özağan, görme engellilerin kent merkezinde yürürken beyaz baston kullandıklarını söyledi. Bu şekilde yürürken çeşitli zorluklarla karşılaştıklarını anlatan Özağan şunları söyledi:
 
"Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Konya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ’Engelli Hakları Zabıta Amirliği’ kurdu. Bu birim kurulduktan sonra 90 zabıtaya engelliye nasıl yaklaşılır, engelliye nasıl rehberlik edilir, engelli karşıdan karşıya geçerken nasıl yardımcı olunur gibi çeşitli konularda temel eğitim verildi."
 
Görme engellilerin yürürken ne tür zorluklar yaşadığına dikkat çekmek için Zabıta ekipleriyle birlikte bir program düzenlediklerini de ifade eden Özağan, "Zabıtaların da görmeyen bir kişinin ne hissettiğini anlamalarını istedik. Bu amaçla gözlerini kapatıp ellerinde bastonla yürüyerek bizlerin ne yaşadıklarını hissetmiş oldular" dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER