Yurt Dışındaki Vatandaşlar Oy Müjdesi

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, "Yurt dışındaki vatandaşlarımızın ilk defa oy kullanacak. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın bulunduğu ülkelerde rahatlıkla oy kullanmalarını sağlayacağınıza inancım tamdır" dedi.

Yurt Dışındaki Vatandaşlar Oy Müjdesi

Başbakan Yardımcısı İşler, 6. Büyükelçiler Konferansı’nda Büyükelçilere bir konuşma yaptı. Son 12 yılda Türkiye’nin bölgesel güç kapasitesini ve küresel artırma adına gayretinin tüm dünyanın farkında olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı İşler, kültürel, din ayırımı gözetmeden hareket edildiğini hatırlattı.

 
İşler, özgün dış politikanın bölgede ve küresel ölçüde saygınlık kazandırdığını kaydederek şöyle konuştu: "Bölgesel aidiyetlik, çok taraflılık ve işbirliği vizyonuyla inşa edilen kazan kazan denklemi bölgesel istikrara katkıda bulunmakta birlikte, yumuşak gücümüzün temel kaynağını oluşturmaktadır."
 
TİKA’NIN ÇALIŞMALARI
 
TİKA’nın çalışmalarına değinen İşler, şunları söyledi: "Dünyada bulunan uluslararası yardım kuruluşlarından farklı olarak, sahada doğrudan aktif çalışmayı kendine prensip edinmiştir. Personelimiz, ülkemizi temsil eden Büyükelçilikler ve Konsolosluklar işbirliği halinde dünyanın her yerinde projeler gerçekleştirmektedir."
 
Yurt dışı Türkler ve akraba toplulukları başkanlığının, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için orta ve uzun vadeli çalışmalar yaptığını anlatan İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: "YTB olarak yurt dışında yürüttüğümüz faaliyetlerde; Yönetime katılma, Türkçe öğrenilmesi, çift dilli anaokulları, kültürel-dini değerler, kimlik sorunları, insan hakları ihlalleri ve gençlik dairelerine alınan çocuklarımız stratejik amaç olarak belirledik. Bu çerçevede; yurt dışında yapılan seçimlerde vatandaşların sandığa gitmesi konusunda STK’larla ortak çalışma yapılmıştır. Almanya ve Avusturya seçimleri buna örnektir. YTB, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını tespit etmek ve sorunlarına ilişkin çözüm önerileri geliştirebilmek amacıyla Almanya, Fransa, Hollanda, İsviçre, Belçika, Danimarka, ABD, kanada, İngiltere gibi ülkeler başta olmak üzere 14 ülkede yurt dışı vatandaşlar ülke strateji belgesi çalışmalarını başlatmıştır."
 
İşler, büyükelçilerden de vatandaşlarla ilgili 2014 seçimlerinde oy kullanmaları ile ilgili katkılarını isteyerek sözlerine şöyle devam etti:
 
"Nerede bir vatandaşımız nerede bir soydaşımız ve nerede bir akrabamız varsa biz Türkiye olarak oradayız. Bulunduğunuz ülkelerde Türkiye’nin temsilcileri olarak vatandaş, soydaş ve akrabalarımızın dertleriyle dertlenin, zira varlık sebebimizin onların varlığı olduğunu asla unutmayınız. Güzel bir tevafuk olarak 2014 yılında iki ilki birden yaşayacağız. Bunlardan birisi cumhurbaşkanının ilk kez halk tarafından seçilecek olması, diğeri yurt dışındaki vatandaşlarımızın ilk defa oy kullanacak olmalarıdır. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın bulunduğunuz ülkelerde rahatlıkla oy kullanmalarını sağlayacağınıza inancım tamdır."
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER