banner51

Yurdun Dört Bir Yerinde Protesto

Yurdun dört bir yerinde 'Akbil' protestosu. İstanbul Metrosunda gişelerden biletsiz geçmek isteyen gencin güvenlik görevlisi tarafından dövülmesi tüm yurtta protesto edildi.

Taksim Metro istasyonunda 20 yaşındaki Aykut Kelek'in güvenlik görevlisi tarafından başına dedektörle vurularak yaralanması, Taksim metrosu içinde protesto edildi. Gişelerden biletsiz geçen eylemciler, eline geçirdikleri dedektörü turnikeye vurarak kırdı. 
 
Taksim metrosunda dün meydana gelen olayda, 20 yaşındaki metro yolcusu Aykut Kelek, tartıştığı güvenlik görevlisinin metal dedektörünü başına vurmasıyla yaralandı. Genç, sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Olayın Aykut Kelek ve kardeşi Yasin Kelek'in gişelerden biletsiz geçiş yapmak istemesi üzerine yaşandığı ileri sürüldü. Bu haberin duyulması üzerine Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve SDP üyesi yaklaşık 100 kişi, bugün saat 15.00'da Taksim Metrosu'na gelerek eylem yaptı. Metro içine giren eylemciler burada, 'Ulaşım haktır satılamaz', 'Bizim kutumuzda akbil parası bile yok', 'Bilal bize akbil bassana' yazılı dövizler açtı. Burada yapılan basın açıklamasında, 'başına vurulan cisimle genç arkadaşımız ağır yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Ardından başına 10 dikiş atıldı ve polis tarafından gözaltına alındı. Güvenlikler arkadaşımız hakkında şikayette bulunmuşlar. Yani biz bu şehirde hem hakkımızı kullanamıyoruz hem güvenlikten dayak yiyiyoruz hem de hakkımızda dava açılıyor. Bu nasıl bir soygun düzenidir. Arkadaşımızın kullanamadığı parasız ulaşım hakkını hep beraber kullanacağız. Şimdi aşağıya gideceğiz ve turnikelerden parasız ulaşım hakkımızı hep birlikte kullanacağız" denildi. Açıklamanın ardından grup, 'ulaşım haktır engellenemez', 'Her yer Taksim her yer direniş' sloganları atarak turnikelerin bulunduğu kata doğru yürüyüşe geçti. Alkış ve ıslık çalarak gişelere gelen grup, burada akbil basmadan turnikelerden atladı. Turnikelerde hiçbir görevlinin bulunmaması dikkat çekti. Bu sırada eylemci gruptan bir kişi masa üzerinde kalmış bir el dedektörünü turnikelere vurarak kırdı. Bir süre slogan atarak konuşmalar yapan grup daha sonra metroya binerek ayrıldı.
 
Eylemcilerin gitmesinin ardından görevlilerin yerinde olamamasına rağmen bazı kişiler, turnikelerden geçerken akbillerini kullanmayı tercih etti. Kimisi eylemden haberdar olmadığını, kimisi ise haberinin olmasına rağmen bir şeyleri değiştirmeyeceğini düşündüğü için 'akbil basmama' eylemine destek vermediğini söyledi. 
 
METRODAKİ AKBİL DAYAĞI PROTESTO EDİLDİ
 
TAKSİM Metrosu’nda Aykut Kelek adlı kişinin, AKBİL basmadan turnikeden geçmek istemesi nedeniyle tartıştığı güvenlik görevlisi tarafından darp edilmesi bir grup tarafından protesto edildi.
 
Aykut ve Yasin Kelek kardeşler, dün akşam AKBİL'lerinin bitmesi nedeniyle gişelerden geçiş yapamadı. Bunun üzerine gişelerden biletsiz geçmeye çalışan iki kardeş, güvenlik görevlisi tarafından engellendi. Paralarının olmadığını söyleyen kardeşlerle güvenlik görevlisi arasında tartışma çıktı. Tartışma sonrası güvenlik görevlisinin biri elindeki metal dedektörle Aykut Kelek'in başına vurarak yaralanmasına neden oldu. 
 
Olayı protesto etmek için sosyal medyadan örgütlenen, aralarında siyasi parti ve öğrenci dernekleri üyelerinin de olduğu yaklaşık 300 kişi, saat 15.00 sıralarında Taksim Metro istasyonu içinde toplandı. Girişte yapılan basın açıklamasının ardından topluca turnikelere yönelen kalabalık, "Bilal bize AKBİL bassana", "Bizim kutumuzda AKBİL parası bile yok" dövizleri taşıdı. "AKBİL basma turnikeden atla", "Hırsıza kıyak emekçiye dayak" şeklinde sloganlar atan eylemciler, turnikelerden atladı. Eylem nedeniyle metro içinde yoğunluk oluştu. Eylem sırasında bazı vatandaşlar da AKBİL basmadan turnikelerden geçmeyi tercih ederken, bazı vatandaşlar AKBİL kullandı.
 
Metro girişinde ve içinde yoğun güvenlik önlemi alan polis, eyleme müdahale etmedi. Güvenlik görevlileri de eylem süresince ortalıkta görünmedi.
 
ANKARA METROSU'NDA POLİS MÜDAHALESİ
 
Ankara'da metro gişelerinden biletsiz geçme eylemine çevik kuvvet ekipleri müdahale etti.İstanbul Metrosu'nda gişelerden biletsiz geçmek isteyen bir kişinin güvenlik görevlisi tarafından dövülmesini protesto etmek için Halkevleri üyeleri Ankara Metrosu'nda bir araya geldi. Metro gişelerine gelen grup üyeleri gişelerden atlayınca özel güvenlik görevlileri ile grup arasında kısa süreli arbede oldu.
 
Grup adına gişelerin üzerine çıkarak yapılan basın açıklamasında İstanbul Metrosu'ndaki olay hatırlatıldı. Ulaşımın ücretsiz olması gerektiği belirtilen açıklamada İstanbul'daki olay protesto edildi. Açıklama ardından gişelerden biletsiz atlamak isteyen grup üyelerine çevik kuvvet ekipleri müdahale ederek gişelerden uzaklaştırdı. Müdahalenin ardından metro içerisinde kısa süreli kovalamaca oldu. Grup üyeleri ile bazı kişiler polis ekiplerine tepki gösterdi.
 
İSTANBUL METROSUNDAKİ AKBİL TARTIŞMASI, İZMİR’DE PROTESTO EDİLDİ
 
İzmir’de, sosyal paylaşım siteleri üzerinden haberleşen protestocular, metroda toplandıktan sonra İstanbul metrosundaki akbil tartımasına tepki gösterdi. Protestocular, turnikelerden para ödemeden geçti. 
 
İstanbul Taksim’deki metro istasyonunda çıkan tartışmada, akbillerinde para kalmadığı için ücretsiz geçmek isteyen Aykut Kelek ve kardeşi Yasin Kelek, güvenlik görevlileriyle tartıştı. Güvenlik görevlisinin iddiaya göre elindeki demir dedektörle kafasına vurduğu Aykut Kelek yaralandı. Bu olaya tepki gösterenler, sosyal paylaşım siteleri üzerinden haberleştikten sonra İzmir metrosu Halkapınar İstasyonu'nda toplandı. Yaklaşık 30 kişi, ulaşımın ücretsiz olması gerektiğini ve yapılan saldırıyı kınadıklarını dile getirdi.
 
Açıklama ardından protestocular Alsancak yönüne gidebilmek için metro yerine İzban trenine binmek için o bölümdeki turnikelere yürüdü. Burada da özel güvenlik görevlilerinin müdahale etmediği protestocular, turnukilerden atlayarak ücretsiz geçti.
 
Bu sırada turnukelerin üzerine çıkan bazı göstericilerle, kendilerini uyaran güvenlik görevlileri arasında sözlü tartışma çıktı. Protestocular, daha sonra İzban trenine binip istasyondan uzaklaştı.
Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2013, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER