Yüksek İrtifa Balonları Gökyüzüne Bırakıldı

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından lise ve üniversite öğrencilerine mesleki özgüven ve deneyil kazandırmak amacıyla düzenlenen ’Ben yaparım projesi’ kapsamında yüksek irtifa balonu uçuruldu. İçerisine kamera ve alıcı sistemi yerleştirilen balonun yaklaşık 30 kilometre yüksekliğe uçması ve görüntü alınması bekleniyor.

Yüksek İrtifa Balonları Gökyüzüne Bırakıldı
Erciyes Teknopark Alanı’nda düzenlenen etkinlikte proje ile hazırlanan yüksek irtifa balonun gökyüzüne yolculuğu sabahın erken saatlerinde başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında 50 kişi tarafından gerçekleştirilen proje hakkında bilgi veren TÜGVA Kayseri İl Temsilcisi Ahmet Hidayet Kiraz, projelerin gençlere mesleki tecrübe kazandırdığı söyledi. Kiraz, şöyle dedi:
 
"Hazırlanan projeler gençlerin Müslüman bilim adamlarını tanımaları, İslam’ın ilme olan bakış açısını kavramalarını sağlayan projelerdir. TÜGVA olarak bu ve benzeri projeler ile gençlerin günlük gündemlerini olumlu yönde değiştirebilmeyi, kendine özgüveni olan ülkemizin 2023 ve 2071 vizyonunun hayata geçmesini sağlayacak bir insan kaynağı alt yapısı oluşturulması hedefleniyor. Yüksek irtifa balonu 30 kilometre ve üzeri yukarıya çıkacak bir meteoroloji balonu ile gönderilecek ve özel hazırlanan sensor ve görüntü sistemi ile veri toplanması sağlanacaktır."
 
Yüksek irtifa balonu, kontrollerin yapılmasının ardından alkışlarla gökyüzüne bırakıldı. 2 saat içerisinde 30 kilometre yüksekliğe ulaşması beklenen yüksek irtifa balonundan sensörler aracığıyla sıklıkla görüntü alınması bekleniyor. Ben yaparım projesi kapsamında TÜGVA önümüzdeki günlerde ikinci projesi olan solar uçak yapım çalışması da önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek.
Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2016, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER