banner9

Yöresel Kıyafetlere Turist İlgisi

Şanlıurfa’da pahalı ipek kumaş çeşitleriyle birlikte süslü taşların kullanımıyla hazırlanan, bölgede kaftan, entari, zubün ve şemmame olarak adlandırılan yöresel kıyafetlere yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor.

Yöresel Kıyafetlere Turist İlgisi
 
Kentte özellikle aşiret üyesi kadınların düğün ve özel gecelerde giydikleri yöresel kıyafetler, kente gelen yerli ve yabancı turistler tarafından beğenilerek alınıyor. Tarihi Bedesten Çarşı’ndaki tezgahlarda satılan el emeği yöresel kıyafetler, dünyanın dört bir yanına da satılıyor. Kendine has tasarımı ve canlı renklerin kullanımıyla süs taşlara nakış gibi işlenen şemmame kıyafetlerin fiyatı, 100 liradan, 5 bin liraya kadar değişiyor.
 
Esnaf, yerli ve yabancı turistlerin Şanlıurfa’nın yöresel kültürüne önem verdiğini için, zubün, entari, şemmame ve poşu gibi adlarla anılan kıyafetleri herkesin beğenerek satın aldığını söyledi. Esnaf, devlet destekli bir atölyenin açılması halinde Şanlıurfa’nın yöresel kıyafetlerini Avrupa pazarına açmak istediklerini de belirtti.
 
Şanlıurfa’nın giyim kuşam kültürünün çok zengin olduğuna dikkat çeken Nuğman Tuğbay, şunları söyledi:
 
"Eskiden köylü kıyafetleri ile şehirli kıyafetleri birbirinden farklıydı. Şimdilerde ise bu ortadan kalkmaya başladı. Şimdi genç kızlar ve kadınlar, düğün ve nişanlarda başta olmak üzere özel günlerinde taşlarla süslenmiş şemmame ve zubün giymeyi tercih ediyor. Bu yöresel elbisenin kumaşları daha önceden Suriye’den geliyordu. Şimdi ise başka ülkelerden ithal ediyoruz. Şanlıurfa’ya gelen yerli ve yabancı turistler bu kıyafetlerimize büyük ilgi gösteriyor."
Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2015, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER