Yıldönümünde Oturma Eylemi

İmralı Adası’nda ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılmasının 16’ncı yıldönümü nedeniyle Şırnak’ta HDP tarafından yürüyüş ve oturma eylemi düzenlendi.

Yıldönümünde Oturma Eylemi
Şırnak’ta, aralarında HDP il eş başkanı Berivan Kayaş ve Belediyesi meclis üyelerinin de olduğu 500 kişilik grup, Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılmasının yıldönümünde yapacakları protesto nedeniyle HDP İl Binası önünde toplandı. Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyen grup, sık sık Abdullah Öcalan ve Kobani’ye destek sloganları attı. HDP İl Eş Başkanı Berivan Kayaş, İmralı Adası’nda tutulan Öcalan’ın Kürt halkının omzuna büyük sorumluluk yüklediğini öne sürerek şöyle dedi:
 
"Bir halkın önderliği halkı temsiliyet açısından özgür ise, haklı da özgürdür. Eğer tutsak ise, halkı da tutsaktır. Kobani de yaşanan katliama yardım etmek ve var olan vahşete ortak olmak bu anlama gelmektedir. Bugün Kürdistan’ın dört bir parçasında halkımız komployu boşa çıkarmak için serhıldana (Ayaklanma) kalkmış ve bu komployu boşa çıkarana kadar ayakta ve sokaklarda olacağız. Bilinmelidir ki; Kobane Kürtler’in kırmızı çizgisidir. Önderliğimizin dediği gibi ’Kobane düşerse  süreç biter.’ Kobane’nin düşmemesi için halkımız direnişini sürdürmelidir ve alanları süresiz demokratik bir şekilde tutmalıdır. Uluslar arasın komployu kınıyoruz."
 
Berivan Kayaş’ın açıklamasından sonra grup 5 dakika süren oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER