Yılbaşı, Hıristiyan Geleneği Değildir

Hamdi Türkmen yazdı: Aksine… Tarihçilere göre Yılbaşı kutlamaları Türklerden Hıristiyanlara geçmiştir. Yani; Hıristiyan toplumunun, Hunların Avrupa’ya gelişlerinden sonra bu geleneği görerek almış oldukları ve bu geleneğin İsa’nın doğumu ile ilgili değil de ''Güneşin Yeniden Doğuşu'' ile ilgili olduğu tezi geçerlidir..

Yılbaşı, Hıristiyan Geleneği Değildir

HAMDİ TÜRKMEN YAZDI...

İki-üç Mankafa milli eğitimci, görev yaptıkları ilçelerde, yine birkaç belediye başkanı Hıristiyan adeti diye Yılbaşı Kutlama ve Süslemelerini yasakladı.
İnanın harbi Mankafa bunlar.
Ne kadar yazsan-çizsen de, okumadıkları, okumak nedir bilmedikleri için, imamın, onun bunun söylediklerine inanıyorlar gariplerim.
Sonra da saçma-sapan söylemler!..
Net olarak söylüyorum; “Yılbaşı kutlamaları asla ve asla bir Hıristiyan geleneği değildir…” 
Çünkü;
Hıristiyanlık dini takvimine göre, en önemli iki dinî bayram; “Christmas¬” (yani Noel) ve “Paskalya”dır. (Yumurta Bayramı da denir)
Bunlardan Christmas, 25 Aralık’ta kutlanır ve Hazreti İsa’nın doğum günüdür. “Milât Bayramı” ya da “Kutsal Doğuş” olarak da adlandırılır. 
Christmas’ın arifesi 24 Aralık’ta başlar ve genelde gece yapılan bir ayin ile bayramın gelişi müjdelenir, ertesi gün ise bayrama esas olan dinî ayin icra edilir.
Bu bayram, tüm Hıristiyan ülkelerde yılbaşı ile birlikte, uzunca bir tatil dönemini de kapsar ve Yılbaşı tatili ile birleşir. 
Tıpkı bizde bazen 9 güne kadar çıkan Ramazan ve Kurban  Bayramlarını dikkate alırsak, Yılbaşı sadece Christmas’ın devamı ve sene sonuna denk gelen bir tatilden ibarettir. 
Hıristiyanlar için dini-manevi ve sosyal olarak önemli olan 1 Ocak Yılbaşı değil, Christmas’a denk gelen 25 Aralık’tır.
 
***
 
Durum bu kadar açık ve net iken, ülkemizde yılbaşı kutlamalarına genelde belli bir kesim tarafından tepki verilmektedir.
Anlamsızdır, cahillik ve bilgisizliktir.
Haaaa, bana yılbaşlarında birçok insanda alışkanlık haline gelen aşırı alkol tüketimine duyulan tepki nedeniyle bu karşı-çıkış ifade edilse bile; o da hariçten gazel okumaktır.

*** 
Hazreti İsa’nın doğum tarihi de, asırlardır Hıristiyanlar arasında tartışmalıdır. Hıristiyanların büyük bölümü, İsa’nın doğuşunu 25 Aralık’ta kutlarken, Gregoryen Ermeniler örneğinde olduğu gibi “Eski Takvim”ciler bunu 6 Ocak’ta kutlarlar.
Kaldı ki bazı tarihçiler, “Yılbaşı Kutlamalarını” eski Türklere dayandırır ve yılbaşı kutlamalarının Türklerin tek tanrılı döneminden alınmış olduğunu, “Yeniden Doğuş Bayramı“ şeklinde kutlandığını ortaya koymaktadır.
Eski Türklerde Nar Güneş’tir, Dugan da doğandır. 
Bu suretle doğan güneşi simgelemektedir ki Güneş de eski inanışlarda en büyük simge ve tapılandır.
22 Aralık’tan sonra gelen ilk dolunayda kutlanan “Nardugan Bayramı” ile halen devam eden bazı gelenekler de eşleşir.
Günümüzde de uygulanan bir geleneğe göre Hıristiyanların büyük bir kısmı senenin başladığı anda evinin kapısında nar kırar ve bozuk para atar. 
Yılın ilk iş gününde işyerini açtığında da bu geleneği tekrarlar.


***
 
“Nar”, zaten İnsanlık Tarihi süresince bereket ve düzeni temsil eden ve incelendiğinde yapısı ve katmanları açısından belki de en enteresan meyvedir. 
İçindeki tanelerin çokluğu ile bereket, sıra sıra dizilmiş taneler ile de düzen simgelenir. 
Bu nedenle hem dinî açıdan hem de masonluk gibi ezoterik topluluklarda bereket ve düzen temsili açısından simgeliği kabul edilmiş müstesna bir meyvedir.

***
 
Ve Yılbaşı; dünya genelindeki farklı din ve inanışlardaki insanlar arasında, umutla beklenen günlerin sevincini yaşamak adına farklı şekillerde kutlanır.
Bu kutlamanın bir yerine dini bir inanç yerleştirmek herkesin kendi kararıdır. Kişi bu konuda özgüdür. 
Tekrar ediyorum; Yılbaşı bu özelliğiyle bile, bir Hıristiyan geleneği değildir. Hıristiyanlar için 24-25 Aralık tarihi önemlidir.
Nitekim; eski Türklerde, yeni senenin karşılanması önemli bir olguydu. Hatta bahçelerdeki ağaçlara yiyecek asmak ve bu suretle olmayanlarla paylaşmak geleneği bile vardı. 
Uzakdoğu’da ise geçmişte ve halen her yeni senenin karşılanması için yapılan kutlamaların ne kadar abartılı olduğunu görebilirsiniz.
Şimdi biraz daha sıkı durun ve o Mankafalar’a anlatın;
Yılbaşı kutlamaları Türklerden Hıristiyanlara geçmiştir. 
Yani; Hıristiyan toplumunun, Hunların Avrupa’ya gelişlerinden sonra bu geleneği görerek almış oldukları ve bu geleneğin İsa’nın doğumu ile ilgili değil de “Güneşin Yeniden Doğuşu” ile ilgili olduğu tezini görmekteyiz.
Çam ağacı süslemeye gelince…
Önce eski Türklerde olduğu gibi insanlar bahçelerindeki ağaçları süslemişler ve ağaçlara elma nar gibi meyveler asmışlardır. 
Evin içinde çam ağacı süslemekle ilgili olarak ise bazı kaynaklarda bu geleneğin ilk olarak 1605’te Almanya’da görüldüğü ve oradan Fransa’ya ve diğer batı ülkelerine geçtiği ifade edilir.
Zaman içinde 25 Aralık Christmas ile yılbaşı tatilleri birleşmiş, zamanla buna bir de Christmas’ın ana konusu olan ve İsa’nın doğumu ile hiç alakası olmayan Noel Baba (Santa Claus) efsanesi de eklenince ortaya uzunca bir tatil çıkmıştır.
Tüm dinlerde, inançları ne olursa olsun tüm topluluklarda yeni yıl sevinçle ve umutla karşılanır. 
Uzakdoğu gibi Hıristiyan olmayan çok büyük coğrafyaların da bu geleneği uyguladıklarını dahi göz önüne alırsak Yılbaşının bir Hıristiyan geleneği olmadığını açıkça görebiliriz.
2018’in ülkemize ve tüm dünyaya barış, bereket, mutluluk ve huzur getirmesi dileğiyle…
 
 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2017, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER