Yıkılan Amasra Kalesi Duvarları Yapılıyor

Bartı’ın Amasra İlçesi’nde, denizin kıyısında bulunan ve doğal etkenlerle bir bölümü yıkılan, bir bölümü de hasar gören tarihi Amasra Kalesi duvarlarının onarım çalışmasına başlandı.

Yıkılan Amasra Kalesi Duvarları Yapılıyor
 
Amasra Kalesi’nin Boztepe Mahallesi bölümünde kalan yaklaşık 250 metre uzunluğundaki 4 burçtan oluşan duvarları, yıllar içinde doğal etkenlerle hasar gördü. 17 metre yüksekliğindeki duvarların 50 metrelik bölümü ise geçen yıl tamamen yıkıldı. Kale duvarlarının onarımı için İl Özel İdaresi bütçesi ile proje hazırlandı. İlk etapta kale duvarlarının 110 metrelik bölümünün onarımı için çalışmalar başladı. 135 bin liraya mal olacak çalışma ile 4 burçun bulunduğu kale duvarları orjinaline uygun şekilde restore edilecek.
 
Amasra Belediye Başkanı AK Partili Emin Timur, kaledeki onarım çalışmasının ilk bölümünün yıl sonunda tamamlanmasının planlandığını, önümüzdeki yılda kalan bölümünün onarımı için çalışma yapılacağını söyledi. Başkan Timur, "Restore çalışmasının ardından kale daha fazla ziyaretçi tarafından gezilecek" dedi.
 
Boztepe Mahallesi Muhtarı Hüseyin Gültepe ise "Yapılan onarım sonrasında kalemizin güzelliği daha fazla ortaya çıkacak" diye konuştu.
 
 
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2014, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER