banner9

YGS'de Hatalı Soru İddiası

Denizli’de Ali Kurt Temel Lisesi kurucusu ve matematik öğretmeni Ali Kurt, geçen pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) matematik sorularından birinin hatalı olduğunu öne sürdü. Hatanın kümeler sorusunda yapıldığını ileri süren Ali Kurt, sorunun iptal edilmesi için ÖSYM’ye başvurdu.

YGS'de Hatalı Soru İddiası
 
Pazar günü 2 milyonu aşkın öğrencinin geleceğini belirlemek için girdiği Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda, fizik bölümündeki iki soruyla ilgili tartışmaların ardından matematik bölümünde de ÖSYM’nin açıkladığı sıralamaya göre 15’inci sorunun hatalı olduğu iddia edildi. Denizli’de Özel Ali Kurt Temel Lisesi’nin kurucusu ve matematik öğretmeni Ali Kurt’un iddiasına göre, sorunun bilimsel gerçekliği olmadığı için iptal edilmesi gerekiyor. ÖSYM’ye başvuran Ali Kurt, 2010 yılında yapılan sınavda da bir sorunun hatalı olduğunu ileri sürmüş ve iptal edilmesini istemişti. ÖSYM, sorunun hatalı olduğunu kabul etmiş, ancak soruyu iptal etmemişti. Ali Kurt, şunları söyledi:
 
"Soruda tanım kümesinde problem vardır. Tanım kümesinin tam sayılardan oluştuğu belirtilmektedir. Doğal sayılarla bu işlemde sonuca ulaşılamaz. Soruda kümenin tanımı reel sayılardan oluştuğu şeklinde belirtilseydi, problem olmayacaktı. Tam sayılar kümesini tanım kümesi yapınca bilimsel olarak soru hatalı oluyor. Sorunun iptal edilmesi için ÖSYM’ye başvurdum. Bu yanlışlığı sadece ben değil birçok matematikçi de görüyor zaten." 
 
Bu sene yapılan YGS’de güvenlik önlemlerinin çok iyi olduğunu, başarılı bir sınav yapıldığını belirten Ali Kurt, "ÖSYM’yi de ayrıca tebrik ediyorum. Çok harika güvenlik tedbirleri alınmış. Sorular da gayet güzeldi. Her düzeydeki öğrenciye hitap edebilecek sorular vardı. Bu tip yanlışlıklar olacaktır. Ama çocukların haklarının yenmemesi için sorunun iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle ÖSYM’ye gerekli başvuruyu yaptım" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2016, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER