Yeniden Yargılama Talebi!

İzmir Ege Üniversitesi Fen Fakültesi’nde başörtülü bir öğrencinin, ’okula girmesini engellediği’ suçlamasıyla hakkında verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası kesinleşen Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü, avukatı Murat Fatih Ülkü aracılığıyla 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne ’öğrencinin atılı suç tarihinde devamsızlığının bulunmadığını gösteren başarı durum belgesi’ni sunarak infazın durdurulması ve yeniden yargılanma talep etti.

Yeniden Yargılama Talebi!
 Prof. Dr. Pekünlü, 20 Kasım'da verilen hapis cezasını çekmek için açık cezaevine teslim olması bekleniyor. 
 
Üniversite öğrencisi F.N.G., öğretim üyelerinden Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü tarafından 2012 yılı Haziran ayında fakülte binasına başörtülü olarak girişinin engellendiği ve cep telefonuyla fotoğrafının çekildiği iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Prof.Dr. Pekünlü'ye 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Prof.Dr. Pekünlü'nün avukatı Murat Fatih Ülkü'nün kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay'a gönderildi ve karar onandı. Dava sürecinde YÖK'ün başlattığı soruşturma sonucunda görevden alınan Prof. Dr. Rennan Pekünlü emekliye ayrıldı.
 
EÜ Fen Fakültesi Astronomi Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yaptığı dönemde, fakültenin matematik bölümü öğrencilerinden F.N.G.'nin, başörtülü olması nedeniyle okula girmesini engelleyerek 'eğitim öğrenim hakkını ihlal ettiği' gerekçesiyle hakkında verilen hapis cezası onanan Prof. Dr. Pekünlü, avukatı Murat Fatih Ülkü aracılığıyla, daha önce yargılandığı ve hapis cezası aldığı İzmir 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.
 
Avukat Ünlü, mahkumiyet hükmü, 'sanığın eylemleriyle, katılanın eğitim ve öğretim hakkını engellediği' gerekçesine dayandığını, başvuru dilekçesinde, yeni bir delil olarak öğrencinin suç tarihinde devamsızlığının bulunmadığını gösteren başarı durum belgesini sunduklarını belirtti.
 
Daha önce mahkumiyet kararı veren mahkemenin, dosyadaki tek kanıt olan tanık açıklamaları ile bu sonuca ulaştığını, suçun unsurlarının oluşabilmesi için eğitim ve öğretim hakkı engellendiğini iddia eden öğrencinin, bu engelleme nedeniyle eğitim gördüğü yere girememiş olması, dolayısıyla suç tarihinde derslerine devamsızlığının bulunması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Pekünlü, öğrenciye ait EÜ Rektörlüğü tarafından düzenlenen başarı durum belgesini sunarak, öğrencinin herhangi bir devamsızlığı ve devamsızlık nedeniyle başarısızlığının bulunmadığını belirtti.
 
Öncelikle mahkumiyet hükmünün infazının tedbiren durdurulmasını talep eden Prof. Dr. Pekünlü, yargılamanın yenilenmesi talebinin kabulünü, ardından yeniden yapılacak yargılama sonucunda beraatini istedi.
 
Prof. Dr. Pekünlü, daha önce de Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurmuş, AYM 23 Ocak 2014 tarihli kararında, 'adil yargılanma hakkı', 'kanunsuz suç ve ceza olmaz' ilkelerinin ihlal edildiği gerekçesiyle yapılan başvuruyu 'açıkça dayanaktan yoksun' gerekçesiyle reddetmişti.
 
Bunun üzerine Prof. Dr. Pekünlü, 'Anayasa'yı uygulamak istediği için hapse mahkum edildiğini' belirterek 'adil yargılanmadığı' gerekçesiyle AİHM'e başvurmuş, bu başvuru henüz sonuçlanmamışken, iki hafta önce de 'infazının geçici tedbir yoluyla durdurulması' talebiyle AİHM'e bir kez daha başvuruda bulunmuştu. Prof. Dr. Rennan Pekünlü, taleplerin kabul edilmememsi durumunda, 20 Kasım'da cezasını çekmek için Buca, Foça veya Yeni Şakran Açık cezaevlerinden birine teslim olacak. 
 
Öte yandan Prof. Dr. Pekünlü için aynı suçlamayla başka öğreciler tarafından açılmış davalar da halen sürüyor.
 
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER