'Yeniden Tarih Okumamız Gerekiyor'

Yazar Abdurrahman Dilipak, "Yeni bir dünya kuruluyor. 19. yüzyılda sonu oluşan kurum ve kavramlarla 21. yüzyılı açıklamak mümkün değil. Onun için yeniden tarih okumamız gerekiyor. Bize okutulan tarihlerin hiç biri doğru değil" dedi.

'Yeniden Tarih Okumamız Gerekiyor'

Bitlis İl Milli Eğitim Müdürlüğünün “Doğu okuyor” projesi kapsamında Bitlis’e gelen gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, katıldığı programda kurtuluş savaşı, Çanakkale savaşı ve İstanbul’un fethi başta olmak üzere birçok savaş ve tarihlerle ilgili tartışacak açıklamalarda bulundu. Bitlis Valiliği tarafından Gazeteciler ve idareciler günü dolayısıyla Tatvan ilçesinde düzenlenen yemekte konuşan Dilipak,” Yeni bir dünya kuruluyor. 19. yüzyılda sonu oluşan kurum ve kavramlarla 21. yüzyılı açıklamak mümkün değil. Onun için yeniden tarih okumamız gerekiyor. Bize okutulan tarihlerin hiç biri doğru değil. Ne biz Anadolu’ya 1071’de geldik, ne bu Kurtuluş Savaşı gerçek Kurtuluş Savaşı, ne İstanbul’un fethi gerçek İstanbul’un fethidir yok böyle bir şey. Biz Bizans ile savaşmadık. Fatih Sultan Mehmet Bizans İmparatoruyla bir cellele girdi. Yoksa bizim halka bir sorunumuz yok. Ne Çanakkale’nin Çanakkale savaşı Çanakkale’de ki gerçeği anlatır. Bunların hiç biri gerçek değil. Tarihte maniküle edildi, bugüne ilişkin dünya gerçekleri de” dedi.

 
Dünyanın beşten büyük olduğunu ifade eden Dilipak, “Birinci ve ikinci dünya savaşlarının sonuçlarına göre kurulan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yaptırımlarıyla sınırlı bir dünya gerçek bir dünya değil. Onun için inşallah bundan sonra herkesin bu yeni şartlara göre hem kendini hem de çocuklarını hazırlamaları gerekiyor. Çok dilli olacağız, çok kültürlü olacağız, daha dürüst olacağız, daha cesur olacağız, daha çok çalışacağız. Bizim kurtuluşumuz islam, Türk dünyasının, Arap dünyasının, Türklerin daha doğrusu tüm insanlığın kurtuluşu olacaktır” diye konuştu.
 
Yapılan konuşmaların ardından Vali Yurdakul tarafından Yazar Dilipak’a meşhur Ahlat bastonu hediye edildi. Vali Yurdakul, gazeteci ve idarecilere de çeşitli hediyeler takdim etti. Düzenlenen yemeğe Bitlis Valisi Veysel Yurdakul başta olmak üzere, ilçe kaymakamları ve eşleri, idareciler ve ilde görev yapana basın mensupları katıldı.
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2014, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER