Yeni Yılı Batum'da Karşılayacaklara Uyarı

Türkiye’nin Doğu Karadeniz sınırındaki Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti, bugün başlayacak olan ve dünyanın ünlü müzisyenlerinin konserleri ile çeşitli eğlencelerle 20 gün sürecek yeni yıl kutlamaları için Türk vatandaşlarını ülkesine davet etti. Başta kumarhaneler ve gece kulüpleri ile öne çıkan ülkeye yılbaşı kutlamaları için gidecek Türklere ise Gürcistan Mağdur Aileleri Dernek Başkanı Nuriye Kaputoğlu çeşitli uyarılarda bulundu.

Yeni Yılı Batum'da Karşılayacaklara Uyarı
Artvin’in Hopa İlçesi’ndeki Sarp Sınır Kapısına 20 kilometre uzaklıktaki Batum kenti her yıl olduğu gibi bu sene de 20 gün sürecek görkemli yeni yıl kutlamalarına hazırlanıyor. Bugün dev yılbaşı ağacının yakılması ve Gürcü sanatçı Nino Katamadze’nin sahneye çıkmasıyla başlayacak olan yeni yıl kutlamaları yerli ve yabancı pop, jazz ve hip hop tarzı sanatçıların konserleriyle sürecek.
 
Dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Giora Feidman ile Grammy ödüllü Jamaikalı müzik grubu Inner Circle de kutlamalarda sahne alacak. Kutlamalar şehrin 13 ayrı noktasında kurulacak olan sahnelerde gerçekleştirilecek.
 
TÜRKLERE DAVET GELDİ
 
Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Eğitim, Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Natia Sirabidze, yılbaşı organizasyonuyla ülkelerinin kültürünü dünyaya tanıtmak ve gelir elde etmeyi amaçladıklarını belirterek, 20 gün süreyle gerçekleştirecekleri yeni yıl kutlamalarına dost ülke Türkiye’nin vatandaşlarını davet etti. Gürcistan, Karadeniz Bölgesi’ndeki illerde yer alan bilboardlara yeni yıl kutlama ilanları vererek Türk vatandaşlarının ülkelerine gelmelerini istedi.
 
BATUM’A GİDECEKLERE UYARI
 
Gürcistan Mağdur Aileleri Dernek Başkanı Nuriye Kaputoğlu, son yıllarda Türk vatandaşlarının yoğun ilgisinin yaşandığı Gürcistan’ın Türk vatandaşlarını yılbaşı eğlencelerine davet ettiğini belirterek ülkeye gidecek olan Türklerin dikkatli olmalarını istedi. Kaputoğlu, “Türkiye’de yasak olan kumar gibi eğlenceler Gürcistan’da mevcut. Bu ülkeye gidecek olan vatandaşlarımızın kendilerini eğlence ve kumara kaptırmamaları konusunda dikkatli olmalarını istiyoruz. Özellikle gece hayatı cezaevlerine kadar varabilen olumsuz sonuçları olabiliyor. Mağdur olan ailelerden bize gelen şikayetlere göre bu ülkeye giden bazı vatandaşlarımız eğlence dünyası nedeniyle önemli ekonomik kayıplar yaşıyor. Bu ekonomik kayıpların icra takiplerine varan boyutlara ulaştığını duyuyoruz. Eğlenmek herkesin hakkı ama dozunu kaçırmamak lazım" dedi.
 
İLAÇLA GİTMEYİN
 
Gürcistan’a ilaçla girilmesinin yasak olduğunu hatırlatan Kaputoğlu, “Sınır kapılarında yeterli bilgilendirme olmaması nedeniyle ilaçları ile sınırı geçen vatandaşımızın mağdur olduklarını biliyoruz. Birçok vatandaşımız Gürcistan kanunlarını bilmediğinden dolayı ilaçla sınırı geçince cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bizler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak Gürcistan vatandaşlarına nasıl muamele ediyorsak kendi insanımıza da aynı anlayışla davranılmasını bekliyoruz. Bizler iki devlet tek millet diyoruz. Bunun gereği olarak Gürcistan’a gittiğimiz zaman can ve mal güvenliğimizin sağlamasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
TÜRKLERİN TERCİHİ KUMARHANE VE GECE KULÜPLERİ
 
Türkiye sınırına 20 kilometre mesafedeki Gürcistan’ın Batum kenti Karadeniz Bölgesi’nin cazibe merkezi haline geldi. Son yıllarda sayıları artan onlarca kumarhane ve gece kulübünün açıldığı ülkeye 15 lira karşılığında kimlikle geçebilen Türk vatandaşlarının çoğu kumarhane ve gece kulüplerine akın ediyor. Ülkedeki gece kulüpleri ve kumarhaneler sosyal paylaşım siteleri üzerinden etkinliklerini duyurarak müşteri çekmeye çalışıyor. Sarp Sınır Kapısı da, yıllık 6 milyon yaya ve 1 milyon 200 bin araç giriş çıkışıyla ülkemizin en yoğun kara sınır kapılarının sbaşında geliyor.
Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER