Yatağının Bir Kısmı Kaydırılıyor

Çevresine yaydığı kötü koku nedeniyle yıllardır Kadıköylülerin şikayetine neden olan Kurbağalıdere’nin bir kısmı 30 metre kaydırılacak.

Yatağının Bir Kısmı Kaydırılıyor
Dere ıslah çalışmalarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütüldüğü Kurbağalıdere’nin yaklaşık 500 metrelik kısmı için hazırlanan imar planı değişikliği askıya çıktı. Hasanpaşa ve Eğitim mahallelerinin bir kısmını kapsayan değişiklikle, dere yatağı, şu anda otopark olarak kullanılan alana doğru yaklaşık 30 metre kaydırılacak. Bazı noktalarda ise dere yatağı genişletilecek.
 
OTOPARK YERİNE PARK OLARAK KULLANILACAK
 
Metrobüsün Anadolu yakasındaki son durağı olan Söğütlüçeşme istasyonu ile Kadıköy İETT garajı arasında kalan alan, otopark olarak kullanılıyor. Dere yatağının değiştirilmesi ile derenin şu anda geçtiği yatak doldurularak yeşil alan olarak düzenlenecek. 4 tescilli yapının da bulunduğu planlama alanında, zemin üstüne hiçbir yapı yapılmayacak. Zemin altına ise 50 metrekareyi geçmeyecek şekilde tuvalet gibi birimler yapılabilecek. Çevrede bulunan bazı evlerin arka bahçesinin bir kısmına denk gelen planlama alanı herhangi bir yapılaşmaya izin verilmeden kullanılabilecek.
 
SİT ALANI İLAN EDİLMİŞTİ
 
Kurbağalıdere’nin geçtiği arazi İstanbul 2 Numaralı Koruma Kurulu tarafından 1994 yılında 1. Derece doğal sit alanı ve kentsel sit alanı olarak ilan edilmişti. Sit alanı olduğu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan Kurbağalıdere Hasanpaşa 1. Derece Doğal Sit Alanına ilişkin 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planları, itiraz süresi olan 18 Ocak 2016 tarihine kadar askıda kalacak.
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER