banner51

Yatağan'da Gergin Bekleyiş

Muğla’da Yatağan Termik Santrali ve Yatağan Kömür İşletmesi’nin özelleştirilmesine karşı eylem yapan, enerji ve maden işçilerinin işyerlerindeki eylemi sürüyor. Santralin ve kömür işletmelerinin giriş ve çıkışını iş makinalarıyla kapatan işçiler, geceyi ateş yaktıkları varillerin başında geçirdi. Sabah sendikalarının getirdiği kumanya ile kahvaltı yapan işçiler, eylemi ara vermeden sürdüreceklerini vurguladı.

Özelleştirme karşıtı eylemler yapan Yatağan Termik santrallerinde çalışan 750 enerji işçisi ile bu santrale kömür temin eden Yatağan Kömür İşletmesi’nde çalışan 700 madenciden oluşan toplam 1450 işçi, Denizli merkezli Bereket Enerji bünyesindeki Elsan Elektrik’in devir için istenilen ihale miktarını yatırdığını ve hafta sonuna kadar işyerinde devir teslim yapılacağını öğrenince harekete geçti.
 
Geçen pazar günü saat 23.00’de termik santral ve kömür işletmelerinin girişini iş makineleri ile kapatıp kullanılmayan bant ve lastik yakarak beklemeye başlayan işçiler, işyeri girişlerinde barikat oluşturdu.
 
İşyerine dün sabah gelen Yatağan Termik Santrali İdari İşler Müdürü Enver Çetin ile birlikte diğer memur ve yöneticileri işyerine almayan işçiler, ayrıca Muğla- Milas karayolunu 30 dakika her iki yönlü ulaşıma kapadı. Gün içinde işçilere destek için çeşitli gruplar da bölgeye geldi. Bölgede işçileri uzaktan takip eden jandarma taşkınlık olmaması konusunda uyardı. Şu ana kadar ise herhangi bir müdahale olmadı.
 
ATEŞ BAŞINDA GECEYİ GEÇİRDİLER
 
Üretime ara vermeden vardiyalar halinde santral ve ocaktaki çalışmaların sürdüğü belirtildi. Vardiyası biten işçilerin eyleme katıldığı görüldü. Yatağan Termik Santrali ve Yatağan Kömür İşletmesi’nin önündeki iş makinalarını bir an olsun çekmeyen işçiler, gece üşümemek için varil içine yaktıkları ateşin etrafında toplandı. Zaman zaman halay eşliğinde türküler söyleyen işçiler, gecenin ilerleyen saatlerine kadar ayakta kaldı. Bazı işçiler, uyumak için nizamiye önündeki yeşil alanı tercih etti. Bazı işçiler de geceyi oluşturulan direniş çadırında geçirdi.
 
Havanın aydınlanmasıyla enerji ve maden işçileri, Türk- İş’e bağlı Tes- İş ve Maden- İş sendikalarının getirdiği simit, ekmek, domates, zeytin, peynir ve çay ile kahvaltı yaptı.
 
İHALE SÜRECİNİ HATIRLATTI
 
Kahvaltı sonrası açıklama yapan Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, şunları söyledi:
 
"Pazar gününden itibaren buradayız. Pazar günü saat 22.00’de Yük Tevzi Merkezi’nden enerji kesilmesi istendi. Ancak biz üretime devam ediyoruz. Çünkü biz üretimden gelen gücümüzü kullanıyoruz. Santral ve madenleri vatan olarak görüyoruz ve vatanımızı terk etmiyoruz. Yatağan’da yaşanan özelleştirme süreci ülkede bir ilktir. Özelleştirmeler 15 gün önceden ihale ilanı ile duyurulur. Bu ise ihale saatine sekiz saat kala duyurulmuş ve hemen ilandan kaldırılmıştır. Alıcı firma buraya gelirse buraya almamakta kararlıyız. Bizler Yatağan halkı, enerji ve maden işçileri ile direnişimizi sürdüreceğiz. Yapılması gereken ne varsa yapacağız."
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER