banner51

'Yaşlılık Aylığı' Alıyor

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde 28 Ekim’de su baskınına uğrayan madende 17 arkadaşıyla mahsur kalan ve günler sonra kömür ocağından cansız bedeni çıkarılan Tezcan Gökçe’nin eşi ve 2 çocuğuna Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 1349 lira dul ve yetim aylığı bağlandı. Oğullarından kendilerine de maaş bağlanması talebinde bulunmayan Ayşe ve Recep Gökçe çiftinin 2005 yılından bu yana 65 yaş üstü kişilere verilen 140 lira ’yoksulluk aylığı’ aldıkları belirtildi.

'Yaşlılık Aylığı' Alıyor
 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ermenek’teki Has Şekerler Maden Şirketi’ne ait kömür ocağında mahsur kalan 18 işçiden, cenazeleri çıkartılan 10 işçiden yeterli prim gün sayısı bulunmayan İsa Gözbaşı dışındakilerin yakınlarına maaş bağlandı. Halen ocakta mahsur olan 8 işçinin yakınlarına maaş bağlanması da arama çalışmalarının tamamlanmasının ardından gerçekleştirilecek.
 
Yaşamını yitiren işçilerden 39 yaşındaki Tezcan Gökçe’nin eşi Ayşe Gökçe ile çocukları 10 yaşındaki Recep ve 5 yaşındaki Duygu Gökçe’ye, toplam 1349 lira dul ve yetim aylığı bağlandı. Tezcan Gökçe’nin babası 75 yaşındaki Recep ve annesi 74 yaşındaki Ayşe Gökçe, oğullarından kendilerine de maaş bağlanması talebinde bulunmadı.
 
YAŞLILIK AYLIĞI ALIYORLAR
 
Ayşe ve Recep Gökçe çifti, ayda 140’ar lira yoksulluk aylığı alıyor. Yetkililer, 2005 yılında Ermenek Kaymakamlığı’na başvuran Gökçe çiftine, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nca ’65 yaş maaşı’ olarak adlandırılan bu ’yaşlılık aylığı’ ödeniyor.
 
SGK Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ’’Tezcan Gökçe’nin babası Recep Gökçe ve annesi Ayşe Gökçe 01.09.2005 tarihinden itibaren 2022 sayılı Kanun kapsamında aylık bağlandığı ve halen bu kapsamda 140’ar TL aylık ödendiği tespit edilmiştir. Kurumumuzca şu anda herhangi bir gelir/aylık bağlanmamış olup, aylık bağlanması halinde ise 2022 sayılı Kanun kapsamında aldıkları aylıklarının kesilmesi gerekecektir’’ denildi.
 
AİLE GELİRİ AZALACAKTI
 
Gökçe çiftine maaş bağlanması durumunda aile gelirinde azalma olacağını belirtilen açıklamada şöyle denildi:
 
"’Kurumumuzca yapılan değerlendirme sonucunda, Tezcan Gökçe’nin anne ve babasına Kurumumuzca aylık bağlanması durumunda, eş ve 2 çocuğun aylıklarında ve haneye giren gelir miktarında azalma olacağı, anne ve babanın 2022 sayılı Kanun kapsamında aylık almaya devam etmesi halinde ise hem eşe ve çocuklara ödenecek aylık miktarının düşmeyeceği, hem de haneye giren gelir miktarının daha fazla olacağı anlaşılmıştır. Sonuç itibariyle, Kurumumuzun hak sahiplerinin lehine olan tespit ve uygulamalarıyla ilgili hak sahiplerine bilgilendirme yapılacak ve ilgililerin tercihi doğrultusunda aylık bağlanıp bağlanmayacağına karar verilecektir.’’
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER