Yaşlı Kadının Böbrekleri 2 Kişiye Hayat Verecek

Edirne’de tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 70 yaşındaki Ayşe Balcı’nın böbrekleri 2 kişiye hayat verdi.

Yaşlı Kadının Böbrekleri 2 Kişiye Hayat Verecek
Yüksek tansiyon şikayetiyle 3 gün önce özel bir hastaneye kaldırılan Ayşe Balcı, yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Tedavisi sırasında beyin ölümü gerçekleşen yaşlı kadının organlarının bağışlanması için doktorlar yakınlarıyla görüştü. Yakınlarının bağışı kabul etmesi üzerine organların alınması için İstanbul’dan özel sağlık ekibi geldi. Yoğun bakım ünitesine gelen sağlık ekibi yaşlı kadının iki böbreğini alarak İstanbul’a döndü. Böbreklerin İstanbul’da nakil bekleyen gören hastalara nakledileceği öğrenildi.
 
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve İl Sağlık Müdürü Vekili ve Edirne Organ Nakil Koordinatörü Dr. Muhsin Kişioğlu, sabah saatlerinde özel hastaneye gelerek bağışı yapan aileyle görüştü. Vali Şahin, Türkiye’de 60 bin civarında insanın böbrek beklediğini belirterek bağış olayını duyduğunda çok sevindiğini belirterek, kendisinin de kullanılabilecek tüm organlarını bağışladığını söyledi.
 
Organ bağışı kartını sürekli cebinde taşıdığını anlatan Vali Şahin, "Sizin bu duyarlılığınız ülke çapında güzel gündem oluşturacak bir konudur. İnsan vefat edip gidiyor ama Allah’ın vermiş olduğu o güzel lütuftan başkasının yararlanmasını sağlıyor. Bir güzelliği merhum hanımefendi yaptı. İkinci güzelliği de siz değerli yakınları yaptı. Siz insanlık görevinizi tam olarak yaptınız" dedi.
 
’ANNEMİM BİR PARÇASI YAŞAYACAK’
 
Annesinin organlarını bağışlayan Emriye Özer, her bilinçli kişinin hayatta iken bağış kartını alması gerektiğini söyleyerek, "Geride kalanlar için çok büyük ve çok acı bir süreç. Çok zor bir karar oldu. Biz canı gönülden verdik. Çok güzel duygular yaşadık. Alacak hastaların mutluluğunu gözlerimizin önüne getirdik. Onların sevinçlerini, yaşama tutunmalarını canlandırdım gözümden. Ne mutlu ki, bir parçası da olsa yaşayacak. Ben bunu yaşadığım sürece göreceğim. Onlarla her zaman irtibatta olmak isterim" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER