Yaşar Kemal'in Ailesine Taziye Ziyaretleri

Yaşar Kemal’in vefatının ardından Üsküdar Vaniköy’de bulunan evi sanat, siyaset ve edebiyat dünyasının akınına uğradı. Sanatçı Zülfü Livaneli, Yaşar Kemal’in vefatından duyduğu üzüntüyü ifade ederek “Hep bu eve gelirdim. Beni yukarıda Yaşar Kemal karşılardı. Bu sabah, ’Artık Yaşar abi yok mu’ dedim. İnanılacak bir şey değil" dedi.

"YAŞAR KEMAL TOPLUMUN VİCDANIYDI"
 
İnsan Hakları Derneği eski Başkanı ve siyasetçi Akın Birdal da Yaşar Kemal’in insan hakları mücadelesindeki önemine değindi. Birdal, “Yaşar Kemal toplumun vicdanıydı, bu coğrafyanın ve insanlığın büyük bir kazanımıydı. İnsan hakları ve demokrasi mücadelemizde, zor kavşaklarda Yaşar Kemal’e sığındık. Bu yürüyüşümüzü sürdürürken Yaşar Kemal bizim yanımızda olacak" ifadelerini kullandı. Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret ve orkestra şefi Gürer Aykal ise Yaşar Kemal’in folklora olan katkılarına değindi.
 
DOĞDUĞU KÖYDEN TOPRAK GETİRİLDİ
 
Yaşar Kemal’in doğduğu Osmaniye’nin Hemite Köyü muhtarı Hüsnü Cömert, Yaşar Kemal’in babasının mezarının yanından toprak getirdiklerini söyleyerek “Ustamıza son görevimizi yapmak istiyoruz. Mekanı cennet olsun, herkesin başı sağ olsun" dedi.
Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2015, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER