banner51

Yargıtay, '5 Cana 5 Yıl Az' Dedi

Bursa’da, 4 yıl önce otomobiliyle otobüs durağına dalarak 5 kişinin ölümüne, 5 kişinin de yaralanmasına sebebiyet verdiği için 5 yıl 10 ay hapse çarptırılan üniversite öğrencinin cezasını Yargıtay az bularak bozdu.

Yargıtay, '5 Cana 5 Yıl Az' Dedi

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, "taksirle 5 kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldıktan sonra üniversite öğrencisi olduğu için tahliye edilen 25 yaşındaki A.A.Y.’nin cezası kimseyi memnun etmedi. Cezayı fazla bulan sanık avukatlarının yanı sıra, ’Böyle adalet mi olur’ diye veryansın eden maktul yakınları ayrı ayrı kararı temyiz etti. 12 ayrı temyiz müracaatı üzerine mahalli mahkemenin dosyasını yeniden ele alan Yargıtay, 4 yıl önceki meydana gelen kazada Semra Çetin (47), Resmiye Yurteri (64), Ebru Candaş (21), Hikmet Dikici (43) ve Cevriye Tokpınar’ın (51) ölümüne, 5 kişinin de yaralanmasına sebep olmakla suçlanan sanık A.A.Y.’ye verilen cezayı az buldu.

 
Yargıtay 12. Ceza Dairesi, bozma gerekçesinde, alt sınırdan ceza verilen Adnan Menderes Üniversitesi öğrencisi sanığın davasında, adalet ve hakkaniyet ilkeleri uyarınca alt sınırdan daha da uzaklaşarak hüküm verilmesi gerektiğini belirtti. Tutuksuz yargılanan sanık A.A.Y., önümüzdeki günlerde 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar hakim karşısına çıkacak.
Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER