Yardım Eli Dağcılardan Geldi

Muş'un Varto İlçesi'nde 37 yaşındaki Erkan Akbal'ın otlamak için çıktıkları kayalıklarda mahsur kalan iki keçisini, bir hafta sonra dağcılar kurtardı.

Varto'ya 18 kilometre uzaklıktaki Boylu Köyü'nde oturan Erkan Akbal'ın iki keçisi, otlamaya çıktığı kayalıklarda 21 Haziran günü mahsur kaldı. Yaklaşık 30 metrelik kayalıklarda kalan keçileri kurtarmak için önce köylüler çaba harcadı. Köylüler başaramayınca durum Kaymakam Ahmet Günaydın'a bildirilerek yardım istendi. İl Afet Acil Durum Müdürlüğü'nden bir ekip, iki keçiyi kurtarmak için seferber oldu. Yine keçiler kurtarılamayınca bu kez Muş Dağcılık Doğa Sporları arama kurtarma ekibinden yardım istendi.

İl Afet Acil Durum Müdürlüğü'nden Bilal Tüfenk, Muş Dağcılık Doğa sporları arama kurtarma ekibinden Mehmet Çağlayan, Abit Oruç ve Mahmut Avcı'dan oluşan ekip, dün bir saatlik bir çalışma yaparak iki keçiyi kurtardı. Dağcı Mehmet Çağlayan, keçileri dağcılık tekniği ve olanaklarını kullanarak kurtardıklarını söyledi. Çağlayan, "Kurtarılan keçilere önce su içirdik. Kurtardığımız keçilerin yavruları ile buluşması ise gözlerimizi yaşarttı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER