banner51

Yanlış İlaç Komalık Etti İddiası

Denizli’de bel ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede beline epidural (belinden omuriliğe yapılan iğne) şırıngayla kateterden verilen ilaç sonrası önce solunumunun, ardından kalbinin durduğu öne sürülen 52 yaşındaki Atiye Baştürk, yapılan müdahalelerle tekrar yaşama döndürüldü. Geçen 1 Eylül’den itibaren komada yatan Baştürk’ün yakınları, Cumhuriyet Savcılığına başvurup, şikayetçi oldu. Ayrıca; hastane yönetiminin de idari soruşturma başlattığı belirtildi.

Yanlış İlaç Komalık Etti İddiası
Hacıeyüplü Mahallesi’nde oturan 2 çocuk ve 2 torun sahibi Atiye Baştürk; bel ağrısı çekmeye başlayınca geçen 1 Eylül’de, eşi İsmail Baştürk ile Denizli Devlet Hastanesi’ne gitti. Hastanenin Ağrı ve Anestezi Merkezi’nde yapılan muayene ardından 4’üncü kattaki servise sevk edilen Atiye Baştürk’e epidural yöntemiyle ağrı kesici iğne yapıldı ve aynı yerden daha sonra da enjeksiyon yapabilmek için kateter katıldı. Servise yatırılan Baştürk’e, iddiaya göre, akşam da bir hemşire, beline takılı olan bu kateterden şırıngayla ilaç verdi. Kısa bir süre sonra tansiyonu düşen Atiye Baştürk’ün önce solunumu, ardından da kalbi durdu. Hemşire ’Mavi kod’ alarmı vererek doktorları servise çağırdı. Yapılan şok tedavisi ardından Baştürk’ün kalbi tekrar çalıştırıldı. Komaya giren Baştürk, geçen zamana rağmen yoğun bakımdan çıkamadı. Durumu her geçen gün daha da kötüye gittiği belirtilen Baştürk’ün yakınları hastaneye tepki gösterdi. Hastanenin ihmali olduğu ileri süren Baştürk’ün eşi İsmail Baştürk ile kızı Pınar Temiz, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
 
"BAŞLARINDAN ATMAYA ÇALIŞIYORLAR"
 
Annesinin yürüyerek geldiği hastanede ihmal sonucu komaya girdiği belirten kızı Pınar Temiz, annesinin 1 Eylül’de yürüyerek hastanedeki ağrı merkezine gittiğini anlattı. Temiz, şöyle devam etti:
 
"Basit bir tedavi için belinden iğne yapıyorlar sonra ise solunum ve kalbi duruyor. Müdahale ediyorlar ama komaya giriyor. O günden beridir komada. Yüzde 98 oranında özürlü hale geldi. Komadan çıkamayacak. Bilinci kapalı. Bu şekilde ne kadar yaşar bilmiyoruz. Şimdi de hastane yönetimi ve doktorlar, annemi hastaneden çıkartmak istiyor. Annem eve gelemez. Kim bakacak, nasıl bakılacak felçli, komalık hastaya? Nasıl çıkartmak istiyorlar anlamıyorum? Suç duyurusunda bulunduk diye bize sert tepki gösteriyorlar. Doktorlar bizi azarlayıp gönderiyor. Biz suçlu kimse, annemin bu hale gelmesinden kim sorumluysa cezası çekmesini istiyoruz."
 
"CEZALARINI ÇEKSİNLER"
 
İsmail Baştürk, eşi ile birlikte servise yürüyerek gittiklerini 4’üncü kata bile merdivenleri yürüyerek çıktıklarını bildirirken şöyle konuştu:
 
"Bitirdiler yaktılar bizi. Hayatımı bitirdiler. 28 yıllık eşimi özürlü hale getirdiler. Ne olursa olsun yasal şartlar altında hakkımı arayacağım. Cezaları çeksinler. Başka doktorlara da danıştık, ’Bakılamaz hale gelmiş’, ’Beyni yenilerse yaşar, yenilemezse yaşamaz’, ’Yoğun bakımdan çıkması ve eski haline gelmesi mucize olur’ diyorlar" diye konuştu.
 
İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI
 
Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Osman Acar, hastane yönetimi tarafından idari soruşturma başlatıldığını belirtti. Acar, şöyle dedi:
 
"Ailenin iddasına göre yapılan iğne sonucu hastanın kalbi durmuş, sonrasında ise yoğun bakıma alınmış. Hasta yakınlarının şikayeti üzerine savcılık ve kaymakamlık inceleme istedi. Biz de idari soruşturma başlattık."
 
Hastanın epikriz raporunda hemşire tarafından verildiği ileri sürülen ilacın yer almadığı belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER