'Yanlış Hesap'

Başbakan Binali Yıldırım Ege Ekonomik Forumu’nda konuşuyor.

'Yanlış Hesap'

Başbakan Yıldırım’ın sözlerinin satır başları şöyle:

Ortadoğu'da şu an için durum ümit verici değil. Kuzey Irak'ta verilen yanlış karar... Bugün az önce bu kararı veren Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Barzani 'referandum öncesi şartlara dönüyoruz' diye açıklama yaptı. E peki buraya gelecektin niye bu yanlışta ısrar ettin. Niye yıllardır sizi himaye eden, hayat alanı oluşturan Türkiye'nin sözünü dinlemedin. Her neyse 'yanlış hesap Bağdat'tan döner' derler ve nihayet yanlış hesap Bağdat'a gitmeden dönmüş oldu.

AB, Türkiye'nin 50 yıllık hedefidir. Türkiye tam üyelik konusunda kararlılığını sürdürmüştür. AB ile son bir iki yıldır süren gerginliklerin geçici olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye'nin konumu ne gideceği yol neresi? Bu krizler ortasında 2017 yılında Türkiye'nin önünü açacak çok önemli kararlar aldık. Aslında bu kararları 2016'nın son ayında aldık. 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu çeyrekte Türkiye yüzde 4 küçüldü, sonrasında yüzde 5 büyümeye geçtik. Aldığımız kararlarla Türkiye'de kredi genişlemesini öngören bir uygulama başlattık. Büyük hacimli krediler her ölçekte bütün sektörlere ciddi anlamda bir kaynak temini sağlandı. Bu kadar para genişlemesine rağmen bakıyoruz büyüme artmaya başladı.

İşadamları, ekonomik kararları almak kolay değildir kararlarınızı alırken 2018 ve daha sonrasına yönelik bir öngörü yapmanız lazım. O öngörü için bizden bir şeyler duymak istiyorsunuz. Daha fazla yatırım mı yapalım? Orta Vadeli Planımız yayımlandı özeti yatırım iş üretim ihracat. Türkiye'nin 2018'i 2017'den daha iyi olacak. Bunu kesinlikle bir yere not edin.

Büyüme hedefimiz en az yüzde 5,5. Bu yılın üçüncü çeyrek büyümesi çift haneli olursa hiç şaşırtmayın. Yıl sonu büyüme 7 olursa yine şaşırmayın.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER