banner51

Yangını Çıkaran Kim

Aydın’ın İncirliova ilçesinde iki ayrı noktada çıkan orman yangınlarında yaklaşık 3 hektar alan zarar gördü. Yerleşim alanlarının yakınına kadar ulaşan yangına balıkçıların yaktığı mangalın neden olduğu iddia edildi.

Yangını Çıkaran Kim

Edinilen bilgiye göre; İncirliova’ya bağlı Şirindere ve Beyköy köyleri arasındaki İkizdere Çayı mevkisinde henüz belirlenemeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Rüzgarında etkisiyle kısa sürede yayılan yangın, tarım arazilerine sıçradı. Yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait 1 adet uçak ve 3 yangın söndürme helikopterinin yanı sıra Aydın Orman İşletme Müdürlüğü’nde görevli arazöz ve yer söndürme ekipleriyle müdahale edildi. Köylü vatandaşlarda yanana zeytinlik ve incir bahçelerini kurtarabilmek için büyük mücadele verdi. Yanan bölgenin hemen yakınındaki İkizdere Barajı’ndan su alarak yangına müdahale eden helikopter ve uçakları etkin mücadelesi sonucu yangın yaklaşık 2 saat içinde kontrol altına alındı.

Şirindere köyünde alevler yerleşim alanlarının birkaç metre yakınına kadar ulaştı. Uçakla yapılan müdahale sonucu evler yanmaktan son anda kurtarıldı. Soğutma çalışmalarının devam ettiği yangında yaklaşık 2 hektar tarım arazisi ve ormanlık alan zarar gördü.
 
BALIKÇILARIN ÇIKARDIĞI İDDİASI
 
Yangının çaydan balık tutan balıkçıların yaktığı mangalın devrilmesi sonucu başladığını iddia eden Yusuf Bal isimli köylü, “Yangın balık tutan çocukların yaktığı mangaldan başlamış. Mangal devrildikten sonra arabalarıyla kaçmışlar. Çevredeki köylerde büyük korku yaşandı. Bizde köylüler olarak yangını söndürmek için büyük gayret gösterdik” dedi.
 
Yangında 40 dönüm zeytinliği küle dönen Yılmaz Fışkın ise, “Yanan 40 dönüm arazimde yaklaşık 500 ağaç zeytinim vardı. Yangın evimin 2-3 metre kenarına kadar geldi. Sağ olunsunlar uçakların sayesinde yanmaktan son anda kurtuldu. Yangını söndürmek için mücadele eden orman ekiplerinden Allah razı olsun” diye konuştu.
 
Öte yandan; aynı saatlerde İncirliova’ya bağlı Karabağlar köyünde de ikinci bir orman yangını çıktı. Havadan ve karadan yapılan müdahalenin sayesinde kısa sürede kontrol altına alınan yangında yaklaşık 1 hektar alan zarar gördü. Yangınlarla ilgili soruşturma başlatıldı
Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2013, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER