Yanan Gemide Patlama Riski

Hatay’ın İskenderun Körfezi’nde dün sabah saatlerinde yanmaya başlayan Togo bayraklı saman yüklü gemide patlama riski ortaya çıktı. Yaklaşık 20 ton yakıt bulunan gemide patlama olasılığına karşı gece saatlerinde söndürme çalışmalarına son verilirken, nasıl söndürüleceği konusunda yeni bir plan üzerinde çalışıldığı belirtildi.

Yanan Gemide Patlama Riski
 
İskenderun Körfezi’ndeki Denbirport Limanı’nda demirli olan KKTC’nin Gazimagosa Limanı’na 1300 ton saman götüreceği belirtilen ’Retaj’ isimli gemide dün saat 09.55’te henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri ile İskenderun Liman Başkanlığı ile LimakPort römorkörleri alevlere müdahale etmeye başladı. 23 mürettebatın tahliye edildiği gemideki yangın rüzgarın da etkisiyle hızla büyüdü. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı 2 Sahil Güvenlik Botu ile DEGAK Özel Dalış Timi de geniş güvenlik önlemleri aldığı limandaki diğer gemiler de alevlerin sıçrama ihtimaline karşı uzaklaştırıldı.
 
"20 TON YAKIT VAR"
 
Karadan ve denizden müdahale eden yangını kontrol altına almakta güçlük çeken ekipler bir süre sonra gemiyi açığa aldı. Ekiplerin yangına müdahalesi gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Ancak yükün saman olması nedeniyle yangın bir türlü söndürülemedi. Samanın içten içe yanmaya devam ettiği ve yaklaşık 20 ton yakıtının olduğu bildirilen gemide patlama riski ortaya çıktı. Bunun üzerine ekipler söndürme çalışmalarına sona verip geminin etrafından uzaklaştı. Yangının nasıl söndürüleceği konusunda ekiplerin yeni bir plan hazırlığında oldukları belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2015, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER