banner51

Yalova'da İki Yere Sismik İstasyon Kuruluyor

Yalova’da, Sismometre Ağı Projesi kapsamında, olası Marmara depreminin takibi amacıyla Çınarcık İlçesi’ne bağlı Esenköy Beldesi ile Armutlu İlçesi’nde derin kuyu sismik istasyonunu kurulma çalışmaları sürüyor.

Yalova'da İki Yere Sismik İstasyon Kuruluyor
Yalova’da Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Almanya Yerbilimleri Araştırma Merkezi’nin (GFZ) işbirliğiyle yürütülen Sismometre Ağı Projesi (GONAF) kapsamında, olası Marmara depremini takip etmek amacıyla Yalova’nın Çınarcık İlçesi’ne bağlı Esenköy Beldesi ile Armutlu İlçesi’nde derin kuyu sismik istasyonunu kurulma çalışmaları sürüyor.
 
Yalova’da daha önce de Çınarcık’a bağlı Teşvikiye Beldesi ve Merkeze bağlı Kurtköy’de iki istasyon kurulduğunu hatırlatan AFAD’ta görevli Jeofizik Yüksek Mühendisi Recai Kartal, Almanya Yer Bilimleri Araştırma Merkezi ile AFAD tarafından ortaklaşa yürütülen Gonaf Proşesi kapsamında, bölgedeki proje kapsamında toplam 8 derin kuyu sismik istasyonunun kurulacağını söyledi.
 
Yalova’da Teşvikiye ve Kurtköy’de, Kocaeli’nde de Tuzla olmak üzere 3 lokasyonun tamamlandığını belirten Kartal, "2014 yılı kapsamında da Büyükada’da 1 istasyon, Sivriada’da 1 istasyon daha oluşturulacak. Sivriada’da son aşamaya geldik. İstanbul’da bir istasyon daha kurulacak. Yalova’da da 2 istasyon daha oluşturuyoruz. Bunlardan birisi Esenköy’deki nokta. Orasının sensorlarını yerleştirmeye başladık. Armutlu’daki istasyonunda sensorları bir kaç gün içerisinde yerleştirilmiş olacak. 210 metre civarına indik. 300 metreye ulaşacağız. Buralara, 6 sensor yerleştirilecek. Bu projenin amacı beklenen Marmara depremi öncesinde oluşacak mikro deprem aktivitelerini gözlemek. Bu aktivitenin zamana bağlı olarak derinlerdeki değişimini takip edeceğiz" diye konuştu.
 
Kartal, proje kapsamında AFAD Yalova İl Müdürlüğü’ne bağlı personelle birlikte çalıştıklarını sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER