Yakalanan Saka Kuşları Doğaya Bırakıldı

Kilis’te, güvenlik güçlerinin Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye götürülmek istenirken yakaladığı 350 saka kuşu doğaya bırakıldı. Saka kuşlarını kaçak yollarla ülkesine götürmek isterken yakalanan Suriyeliye ise 140 bin lira para cezası kesildi.

Yakalanan Saka Kuşları Doğaya Bırakıldı
Kaçakçılığın önlenmesine yönelik çalışma yürüten Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, Türkiye’den Suriye’ye geçmek isteyen Suriye uyruklu Hamdo Hapto’ya ait otomobili Öncüpınar Sınır Kapısı’nda durdurarak aradı. Yapılan aramada; 3 kafes içerisinde 350 saka kuşu ele geçirildi. Güvenlik güçleri el koyduğu saka kuşlarını Doğa Koruma ve Milli Parklar Kilis Şube Müdürlüğü’ne teslim etti. Saka kuşlarının doğaya bırakılmasına karar verirken, kuşları Suriye’ye götürmek isterken yakalanan Suriyeli Hamdo Hapto ise kuş başı 400 lira olmak üzere 140 bin lira idari para cezasına çaptırıldı.
 
Yaşananların ardından Kilis’e gelen Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15’inci Bölge Müdür Yardımcısı Şevket Bozdağ, yakalanan saka kuşlarını görevliler ile birlikte doğaya bıraktı. Sınırdan yurt dışına çıkarılmak istenen 350 saka kuşunu teslim aldıklarını anlatan Bozdağ, "Kilis ve ilçelerinde çeşitli yöntemlerle yakalanan saka kuşları Türkiye’den Suriye’ye götürülmek istenirken yakalandı. Şimdi de doğaya bıraktık. Hayvanlar yakalanma esnasında çok yıpranmış, hastalanmış. Buna rağmen saka kuşlarını doğaya bırakmak istedik. Çünkü kuşlar kafeste daha çok strese giriyor. Biz bu hayvanları ancak doğaya bırakarak hayata döndürebiliriz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2014, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER