Yabancı Askere Geçiş İzni

Hükümet, Suriye ve Irak sınırından gelebilecek tehlikelere karşı iki ayrı tezkere yerine tehdit ve sınır kapsamını genişleterek “Tek tezkere” çıkarılmasına karar verdi.

 
Hürriyet Gazetesinden Uğur ERGAN ve Selçuk ŞENYÜZ'un haberine göre; İki ülke sınırında olası bir güvenli bölge kurulmasına uluslararası gücün katkı vermeyi uygun görmesi halinde yabancı askerlerin Türkiye’den geçişi ve bulunmasına olanak sağlanması da tezkerede yer aldı.
 
Hükümet, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) de gelen talepleri dikkate alarak Suriye ve Irak sınırından gelebilecek tehlikelere karşı iki ayrı tezkere yerine tehdit ve sınır kapsamını genişleterek “Tek tezkere” çıkarılmasına karar verdi.
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç dün ana gündemi tezkere olan Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, süresi bu ay sona erecek Irak ve Suriye ile ilgili iki ayrı tezkerenin, “Bir daha hiçbir şeye ihtiyaç duyulmayacak şekilde” kapsamlı tek bir tezkere halinde düzenlendiğini söyledi. Arınç, tezkerenin PKK ve IŞİD gibi tek tek terör örgütlerini saymak yerine “tüm terör örgütlerini” kapsadığını da açıkladı.
 
YABANCI ASKERE GEÇİŞ İZNİ
 
Edinilen bilgiye göre TSK, sınırda güvenli bölge oluşturulması durumunda uluslararası koalisyondan destek alınmasını gerekli olacağını vurgulayarak, bunun için tezkerede, “Yabancı askerin geçişine ve bulunmasına; TSK’nın da sınır dışına gitmesine olanak izin veren” bir ifade bulunmasını istedi. TSK, insani amaçlı yardımların ve lojistik destek sözkonusu olduğunda üslerin kullanılmasına olanak sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Askerin, yabancı asker bulundurma ve yurtdışına gitme talepleri tezkereye açıkça yansırken İncirlik dahil “Üs kullanımı” konusunda açık ifade yerine “Esasları hükümet belirlemesi” tanımına yer verildi.
 
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2014, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER