Yaban Hayvanlarına Yem Bırakıldı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri ve Merkez Atatürk Ortaokulu öğrencileri, ağır geçen kış şartlarında yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanlarına yem bıraktı.

Yaban Hayvanlarına Yem Bırakıldı

Hava sıcaklıklarının düşmesi ve yoğun kar yağışı sebebiyle yem bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları için, hava şartlarının belirleyeceği durumlara göre tabiatta uygun yerlere yem bırakılmakta.

 
Kış şartlarında Ankara Çamlıdere’de doğada yaşanan yaban hayvanlarına yem bırakıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce yürütülen yemleme çalışmalarına Merkez Atatürk Ortaokulu öğrencileri de yardım etti. Evlerinde bulunan çeşitli meyve ve sebzeleri de yanlarında getiren öğrenciler yiyecekleri doğaya bıraktı. Yemleme çalışmalarına yardımcı olan ortaokul öğrencileri, soğuk havalarda doğada yaşayan hayvanların düşünülmesi gerektiğine dikkat çekerek şunları ifade etti:
 
“Biz buraya hayvanları beslemeye geldik. Evlerimizde bulunan bayat ekmek sebze ve meyveleri de yanımızda getirdik. Hayvanların da bir canı var. Biz evlerimizde sıcak sıcak otururken onları unutmamamız gerekir. Kendimizi hayvanların yerine koymamız gerekir.”
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç ise yemleme çalışmalarını kış şartları ağırlaştığında dönem dönem yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:
 
“Doğada yaşayan yaban hayvanları kış şartları ağırlaştıkça yem bulmakta zorlanıyor. Biz de Bakanlık olarak her sene yemleme çalışmaları yapıyoruz. Çünkü doğada yaşanan otçul hayvanlar etçil hayvanlara oranla yem bulmakta zorlanıyor. Yaptığımız yemleme çalışması ile burada çeşitli hayvanlar yemlerini yiyerek kış şartlarına dayanabiliyorlar.”
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER