Yaban Hayvanları İçin Tabelalı Uyarı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 4’üncü Bölge Müdürlüğü, Muğla ile Aydın’daki yollarda, yaban hayvanlarının geçiş alanlarına tabelalar yerleştirdi. Bugüne kadar sadece karaca figürü kullanılan tabelalar değiştirildi.

Yaban Hayvanları İçin Tabelalı Uyarı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 4’üncü Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan İzmir, Manisa, Muğla ve Aydın illerinde, başta korunan alanlar olmak üzere bölge genelindeki önemli yaban hayatı habitatlarında tabela çalışması yapıldı. Yaban hayvanlarının geçiş alanlarındaki yol kenarlarına, ikaz ve bilgilendirme tabelaları yerleştirildi.
 
Karayollarında bugüne kadar yaban hayvanlarıyla ilgili ikaz tabelalarında, standart karaca sembolü kullanılıyordu. Yeni tabelalarda, alana ve yaban hayvanı türüne yönelik semboller kullanıldı. ’Yaban Hayvanı Çıkabilir’ yazısı yerine ’Tilki Geçiş Alanı’, ’Oklu Kirpi Geçiş Alanı’, ’Yaban Keçisi Geçiş Alanı’ gibi yazılar yer alıyor. Manisa ve İzmir ilerinde de çalışmaların devam ettiği bildirildi.
 
UYGUN PEYZAJ ÇALIŞMALARI DA YAPILACAK
 
Konuyla ilgili Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 4’üncü Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:
 
"Karayolları 2’nci Bölge Müdürlüğü personeliyle yapılan çalışmalar sonucu bilgilendirme tabelalarında, kullanılacağı alana ve yaban hayvanı türüne yönelik semboller kullanılarak yeni tabelalar hazırlanmış ve bu tabelalar, Muğla ve Aydın illerimizde belirlenen alanlara, karayolları ekipleriyle birlikte yerleştirilmiştir. Bundan sonraki aşamada ise karayollarında mevcut bulunan menfezleri hangi hayvan türlerinin kullandığı ve toplam geçiş sayıları belirlenerek, uygun peyzaj çalışmasıyla daha etkin kullanılır hale getirilmesinin sağlanması çalışmasının gerçekleştirilmesi planlanmaktadır." 
 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER