banner9

Vicdansızlar Sokak Köpeğini Vurdu

Eskişehir’in Beylikova İlçesi’nde, kimliği belirsiz bir kişi tarafından havalı tüfekle omuriliğinden vurulup felç kalan 1.5 yaşlarındaki sokak köpeği veteriner kliniğinde tedavi altına alındı. Veteriner hekim Naci Uncu, havalı tüfek satışının yasaklanmasını istedi.  

Vicdansızlar Sokak Köpeğini Vurdu
Beylikova ilçesinde sokakta yaralı bir köpek gören Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Buket Ünlü Hatip, köpeği tedavi ettirmek amacıyla Eskişehir’deki Nuh’un Gemisi adlı veteriner kliniğine getirdi. Veteriner Naci Uncu tarafından muayenesi yapılan erkek köpeğin çekilen röntgen filminde omuriliğinin havalı tüfek saçmasıyla parçalandığı belirlendi.  
 
YÜRÜTEÇ YAPILACAK 
 
Havalı tüfekle vurulan köpeğin belden aşağısının felçli olduğunu söyleyen veteriner Naci Uncu şöyle konuştu: 
 
"Bu köpeğin bize getirilmeden 10 gün önce havalı tüfekle vurulduğunu sanıyoruz. Yaralı halde sürünerek sokaklarda gezmiş. Yaklaşık 2 yaşında, fino bir köpek. Aldığı kurşun yarası omuriliğine denk geldiği için maalesef felç olacak. Bu kurşunun buradan çıkarılması esnasında omuriliğe verilecek zarar nedeniyle orda tutulması daha makul olacağı için orada bırakıyoruz. İdrarını yapamıyor, arka bacakları ve kuyruğuna hükmedemiyor. Ona bir yürüteç yaparak hayatının bundan sonrasını geçirmesini sağlayacağız."
 
"HAVALI TÜFEĞİN SATILMASI ENGELLENSİN"
 
Çok sayıda havalı tüfekle yaralama vakasıyla karşılaştıklarını belirten Naci Uncu, bu tüfeklerin satışının yasaklanmasını istedi. Uncu şöyle devam etti:
 
"Bu havalı tüfek, kolaylıkla herkes tarafından ulaşılabilen bir şey. Havalı tüfek ne işe yarar? Sadece zavallı kuşları, zavallı kedileri, zavallı köpekleri vurmak için tutuluyor bunlar. Başka bir işe yaramaz çünkü. Bilinçsiz, cani, toplum tarafından fark edilmeden toplum içinde yaşayan bu insanların, bu gibi kedi ve köpeğe zarar vermelerinin önüne geçmelerini tek bir yolu var. O da havalı tüfeğin satılmasını engellemesi. Başka bir yolu yok. Bu vaka bu sene bize gelen onuncu vaka. Bu mermi girdiğinde insanı da öldürür, hayvanı da öldürür. Bakınız o kadar şiddetli bir travma yaratıyor omurunu kırıyor, parçalıyor ve kendi parçalanıyor. Yaklaşık 10 parçaya bölünmüş mermi. Ve her biri şuan sinirlerin içinde. Yani havalı tüfeğin gücünün ne kadar etkili olduğunu bilmiyoruz herhalde, kimse farkında değil. Bunu bir kediye sıkarsanız ölür. Bunu bir köpeğe sıkarsanız ya ölür ya sakat kalır. Bunu zevk için yaparsanız siz canisiniz. Siz katilsiniz."
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER