Velilerin İkinci Öğretmen Talebi

Muğla’nın Menteşe İlçesi’ndeki bir ilkokulda; 1,2,3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerine birleştirilmiş sınıfta tek öğretmen tarafından eğitim verilmesi velilerin tepkisini çekti. Eğitim seviyesinin düştüğü ileri süren veliler, ikinci öğretmen gelene kadar çocuklarını okula göndermeme kararı aldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Seydi Ahmet Üğe, bakanlığın genelgesi doğrultusunda öğrenci sayısı 21’in altında bulunan okullara bir öğretmen atamak zorunda olduklarını kaydetti. 

Velilerin İkinci Öğretmen Talebi
Kentin merkez ilçesi Menteşe’ye 56 kilometre uzaklıkta bulunan Göktepe Mahallesi’ndeki Şehit Jandarma Uzman Çavuş Berkant Şara İlkokulu velileri; 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerine bir öğretmen tarafından eğitim verilmesine tepki gösterdi. 19 öğrencinin bulunduğu okulun velileri, okula ikinci bir öğretmen atanmaması halinde çocuklarını okula göndermeme kararı aldı. İlçe Milli İlçe Milli Eğitim Müdürü Seydi Ahmet Üğe’ye konuyu aktaran veliler, taleplerini iletti. Menteşe’de 11, il genelinde 9 ilkokulda birleştirilmiş sınıflarda tek öğretmen tarafından eğitim verildiğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Seydi Ahmet Üğe; bakanlığın genelgesi doğrultusunda öğrenci sayısı 21’in altında bulunan okullara bir öğretmen atamak zorunda olduklarını söyledi. Üğe, ikinci bir öğretmen atamanın mümkün olmadığını kaydetti. Üğe’nin açıklaması karşısında öfkelenen veliler, çocuklarını okula göndermeyeceklerini yineledi. 
 
KAYMAKAMDAN YARDIM İSTENDİ 
 
Öğrenci velileri, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan’ı ziyaret ederek yardım istedi. Çoğu ailenin bir ya da iki çocuğu olduğu için okuldaki öğrenci sayısını düşürdüğünü söyleyen Kaymakam Arslan, "Konuyu bilmiyorum. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bilgi alacağım. Sorunun çözülmesi yönünde talimat vereceğim" dedi. Sorun çözülmezse çocuklarını okula göndermeyeceklerini söyleyen velilere tepki gösteren Arslan, kimsenin evlatlarının geleceğiyle oynama hakkı olmadığını ifade etti. 
 
GÖKTEPE’DE DÜNYAYA GELMİŞ OLMAMIZ BİR SUÇ MU?
 
Sosyal devletin olmazsa olmaz koşullarından birinin çağdaş ve bilimsel eğitim olduğunu belirten öğrenci velilerinden Beyhan Eren, "Bizler geçmişte ilçemizin 4 nahiyesinden bir olan Göktepe’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıyız. Biz eğitimi ayrı ayrı sınıflarda, sınıf öğretmenlerimizden aldık. Yıllar sonra çocuklarımız aynı koşullarda eğitim alamıyor. Birleştirilmiş sınıf düzeninde bir odanın içinde 1, 2, 3 ve 4. Sınıflara bir öğretmen eğitim vermeye çalışıyor. Bu da eğitimde istenilen eğitim seviyesinin düşmesine neden oluyor. Göktepe’de dünyaya gelmiş olmamız bir suç mu? Bugün çocuklarımız bunun cezasını mı çekiyor. Çocuklarımız, askerlik çağına geldiğinde, nasıl diğer çocukların koşullarında askerlik yapacaksa, bugünde kent merkezindeki okullar koşulları doğrultusunda eğitim almak istemeleri bir insan hakları olduğunu düşünüyoruz. Biz öğrenci velileri olarak, ikinci bir öğretmen ataması yapılıncaya kadar çocuklarımızı okula göndermemeye kararlıyız" dedi.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 21:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER