banner9

Van'da Şap Alarmı

Van’da, şap hastalığı ile ilgili yeni tip bir virüsün tespit edilmesi sonrası Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü alarma geçti.  Van’a büyükbaş hayvan giriş çıkışları yasaklandı. Bazı bölgelerde karantina uygulanırken, virüse karşı üretilen yeni aşılar da hızla hayvanlara yapılıyor.

Van'da Şap Alarmı
İlk olarak Van’da 29 Eylül 2015’te tespit edilen yeni tip Nepal A şap virüsü kısa sürede birçok ile yayılınca, başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere il ve ilçelerdeki müdürlükler alarma geçti. Bakan Faruk Çelik paniğe gerek olmadığını belirtirken, ilk virüsün görüldüğü Van’da virüsün nerden geldiği konusunda yetkililer araştırmalarını sürdürüyor. Tedbirler en üst seviyeye çıkarılırken Van’a büyükbaş hayvan giriş çıkışları yasakladı. Tarım il ve ilçe müdürlüğü ekipleri başta büyükbaş hayvan işletmelerindeki hayvanlara virüse karşı yeni geliştirilen aşıları hızla uyguluyor. İlk etapta 5 bin hayvanın aşılanacağı belirtilirken, çiftçiler şap konusunda endişeli olduklarını söyledi.
 
Çiftçi Ahmet Öztürk, "Umarız bu tedbirler biran önce etksini gösterir. Çünkü kaybedeceğimiz her hayvan bize büyük zarar verir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER