Van'da Erken Yaşta Evlilikler Konulu Resim Yarışması

Van’da Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP) üyeleri, başlattıkları ’Oyun Sandım Gerçek Oldu’ projesi kapsamında, erken yaşta ve zorla yapılan evliliklere dikkat çekmek için resim yarışması düzenledi. Van ve ilçelerinin yanı sıra köylerden de öğrencilerin katıldığı yarışmada, ilk 10’a giren resimler takvim yapraklarında ve kentin farklı yerlerinde billboardlarda yer alacak.

Van'da Erken Yaşta Evlilikler Konulu Resim Yarışması
Bölgede erken yaşta ve zorla evlilikler konusunda farkındalık yaratmak için çalışmalar yapan YAKA-KOOP, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Aracı (DİHAA) Türkiye Programı kapsamında ’Oyun Sandım Gerçek oldu’ projesini uygulamaya koydu. Yaklaşık 3 yıldır erken yaşta ve zorla evlilikler konusunda çalışmalar yapan YAKA-KOOP üyeleri, bu kapsamda her yıl öğrenciler arasında da erken yaşta evlilikler konulu resim yarışması düzenliyor. Bu yıl düzenlenen resim yarışmasında Van ve ilçelerinin yanı sıra köylerden öğrenciler katılım gösterdi. Gönderilen en etkili ve yaratıcı 10 resim jüri tarafından seçildi.
 
YAKA-KOOP Aktivisti Gülmay Gümüşhan, bu proje kapsamında köylerde çalışmalar yapıp seminerler verdiklerini belirterek, "Bu projenin içinde resim yarışması da var. Bu yıl yaklaşık 100 resim geldi. Jüri tarafından seçilen 10 resim YAKA-KOOP’un 2017 takviminde ve Van’ın farklı yerlerinde billboardlarda yer alacak. Ayrıca ilk 10’a giren öğrencilere de tablet hediye edeceğiz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER