Van'da Deprem Yaraları Hala Kapanmadı

Van’da 2011 yılında meydana gelen depremlerin ardından 3 yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen İskele Mahallesi’nde bulunan Yavuz Selim İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri, halen konteyner sınıflarda eğitim görüyor.

Van'da Deprem Yaraları Hala Kapanmadı
Van’da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 yılında meydana gelen iki büyük depremde 64 okul yıkıldı ve birçok okul da ağır hasar gördü. Hasar gören birçok okul güçlendirilirken bir çok okulda yapılarak yeniden eğitim vermeye başladı. İskele Mahallesi’nde bulunan 600 öğrencili Yavuz Selim İlk ve Ortaokulu depremlerden sonra ağır hasar aldı. Halen güçlendirme çalışması yapılmayan okulun öğrencileri okulun bahçesinde kurulan konteyner sınıflarda eğitim görüyor. Elektrikli sobalarla ısıtılan sınıflarda eğitim gören öğrenciler üşüdüklerini belirtirken yeni okullarına bir an önce kavuşmayı istiyor.
 
Çocuklarının çok zor şartlarda okula gidip geldiğini belirten öğrenci velisi Mehmet Ali Kanat, şöyle dedi:
 
" 2 çocuğum okulda konteynerlerde eğitim görüyor. İkisi de orada hastalandı. Bir hafta okula gönderemedim. Konteynerlerde çok kötü koku oluyor. Konteynerde ısıtıcılar var. Konteynerlerin sıcaklığı konteynerdeki plastikle birleşince çocukları hasta ediyor. Ama kimse de ilgilenmiyor. Çocukların durumu hiç iyi değil. Bir an önce yetkililerden buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz."
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER