Van ve Hakkari'de Olaylar Çıktı

Hakkari’de, Kobani'ye destek için akşam saatlerinde bir araya gelen 50 kişilik grup, kent merkezinde tencere, tava çalıp eylem yaparken, esnaflar da ışık söndürerek yapılan eyleme destek verdi. Tencere eyleminin ardından ateş yakan gruba, polis göz yaşartıcı bomba kullanarak müdahalede bulundu. Van’daki cadde ve sokaklarda akşam saatlerinde karşıtı. Kent merkezi ve bir çok mahallede cadde ve sokaklara çıkarak eylem yapan göstericilere polis müdahale etti.

Van ve Hakkari'de Olaylar Çıktı
 
Hakkari’de bugün öğle saatlerinde Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) tarafından Kobani’ye destek için AK parti il binasında gerçekleştirilen oturma eylemi ve basın açıklamanın ardından kent merkezinde çıkan olaylar akşam saatlerinde ise mahalle aralarında sürdü. Ankara’da yapılan HDP Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı’nda ’IŞİD saldırısına ve Ak Parti’nin Kobani’ye uyguladığı ambargoyu protesto etmek için vatandaşlardan sokaklara çıkmaları istendi. Bu çağrıdan kısa süre sonra Hakkari’de 50 kişilik grup, Keklikpınar, Pehlivan, Yeni, Biçer, Gazi mahallelerinde tencere ve tava çalıp slogan attı, yola barikat kurup ateş yaktı. Polis, göstericilere göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanarak müdahalede bulundu.
 
Göstericiler, Çevre yolunda ateş yakıp slogan atınca, Polis göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanarak gruba müdahalede bulundu. göstericiler ise polislere taş ve molotofkokteyli atarak karşılık verdi. Hakkari’deki olaylar mahalle aralarında geç saatlere kadar sürdü.
 
VAN’DA DA OLAYLAR ÇIKTI
 
Suriye’nin Kobani kentinde yaşanan gelişmeler ve HDP genel merkezden vatandaşların sokağa çıkmaları konusundaki çağrının ardından Van’da da bir çok mahalle, cadde ve sokakta olaylar çıktı. Cep telefonlarına gönderilen mesaj ve sasyal medya üzerinden yapılan çağrılar üzerine yüzlerce kişi, kent merkezine gelmek üzere yola çıktı. Ancak polisin kentin önemli caddelerinde önlem alması üzerine, eylemcilerin merkeze girmesine izin verilmedi. Ara sokak ve mahalle aralarına dağılan göstericiler, bu kez buralarda ateş yakıp eylem yaptı. Sokak aralarına 20’li 30’lu gruplar halinde dağılarak eylem yapan göstericileri dağıtmak için polis müdahalede bulundu.
 
Polis, gözyaşartıcı bomba ve basınçlı su kullanarak göstericileri dağıtmaya çalışırken, göstericiler de taş, molotofkokteyli ve havafişek kullanarak karşılık verdi. Kentin bir çok noktasınıda eylemlerini sürdüren göstericiler bir çok işyerinin camlarını kırıp, molotof kokteyli atarak zarar verirken, polis ve göstericiler arasındaki kovalamaca geç saatlere kadar sürdü.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 23:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER