Van M Tipi Cezaevi Önünde Oturma Eylemi

Van ve diğer cezaevlerinde çocuklara yönelik cinsel istismar, taciz ve kötü muamele iddiaları üzerine Van M Tipi Cezaevi önünde basın açıklaması ve oturma eylemi yapıldı.

Van M Tipi Cezaevi Önünde Oturma Eylemi
 
DBP-HDP Van İl Başkanlıkları ve Barış Anneleri Meclisi, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (Tuyad-Der), Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Meya-Der), Barış Anneleri Meclisi tarafından yürüyüş ve Van M Tipi Cezaevi önünde ortak basın açıklaması yapıldı. HDP Van Milletvekili Nazmi Gür’ün de katıldığı basın açıklamasını HDP Van İl Başkanı Derya Hayva okudu. AK Parti’yi eleştiren Hayva, çocuklara yapıldığını öne sürdüğü işkence ve cinsel istismarı ’aşağılık bir eylem’ olarak nitelendirirken şöyle dedi:
 
"Eğer bu alçaklığa, namussuzluğa ortak olmak istemiyorsanız bir an önce sorumluları ortaya çıkarıp, cezalandırın. Başta Uluslararası İşkenceyi Önleme Örgütü, İç Güvenlik Yasa Tasarısı’na sessiz kalan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nu, tüm sivil toplum kuruluşlarını ve demokratik kamuoyunu bu uygulamalar karşısında ses vermeye çağırıyoruz" dedi.
 
Basın açıklaması ardından toplanan grup Van M Tipi cezaevi önünde oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2015, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER