banner51

Valinin Oyunu Ayakta Alkışlandı

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar’ın kaymakamlık yaptığı dönemde yazdığı, iki perdeden oluşan ’Adalet’ adlı tiyatro oyunu, Abdülkadir Katra Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelendi. Beğenilen oyun, ayakta alkışlandı.

Valinin Oyunu Ayakta Alkışlandı
 
Vali Çınar’ın başından geçen olayları ’Bir günlük adalet, yetmiş yıllık ibadetten hayırlıdır’ sloganıyla kaleme aldığı iki perdelik oyun, tiyatrocu Abdülkadir Katra tarafından sahnelendi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İçdaş Kongre Merkezi’nde sahnelenen oyunu Vali Ahmet Çınar, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanı Albay Hasan Tunay, İçdaş Çelik, Enerji, Tersane ve Ulaşım A.Ş. işçileri, Biga ilçesi köy muhtarları ile köylülerinin de aralarında bulunduğu bin 500 kişi izledi. Oyun, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.
 
Yönetmen Abdülkadir Katra, oyunda bir kaymakamın başından geçen olayları taşlamalı ve komedi unsurları ile anlatıldığı söyledi. Katra, "Oyun hem güldürmekte, hem de düşündürmekte. Tamamen adalet sistemi üzerinde kurulması gereken bir devlet yapısını ve bu yapıya uyması gereken vatandaşların başlarından geçen olayları esprili bir şekilde işlendiği bir oyun" dedi.
 
Oyunu 2000 yılında Kaymakamlık yaparken yazdığını belirten Vali Çınar, "Türkiye’nin karanlık yıllarıydı o dönem. Mahallelere kadar mafya inmişti. Mafya nasıl var olabilir. Devletten destek bulduğu kadar var olabilir. Yoksa tek kişinin bin tane adamı da olsa devlet için hiçbir şey değildir. Bir gece de hepsini alır. Ama kirli ilişkiler böyle yaygınlaşmıştı. Bunda hem yönetici, hem vatandaş, hem esnaf, hem siyasetçi herkes kabahatliydi, o dönemde. Biraz öfke ve kızgınlıkla kaleme almış olduğum bir oyundu. Bu dönem için birçoğu abartılı ve sert gelmiş olabilir" dedi.
 
Oyunun önümüzdeki günlerde kentin diğer ilçelerinde de sahneleneceği belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 13:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER