Vali'den Sendikacıya Hakaret Davası

Bursa’da, okul müdürlüğü atamalarını protesto eylemleri sırasında yaptığı açıklamalar nedeniyle Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu hakkında Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya’ya hakaret ettiği iddiasıyla hakaret davası açıldı.

Vali'den Sendikacıya Hakaret Davası
 
Ak Parti Bursa İl Başkanı olan Cemalettin Torun’un yapması da tartışmalara neden oldu.
 
Bursa’da 10 Eylül’de Milli Eğitim Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen okul müdürlerinin atanmasını protesto gösterileri yapıldı. Bu gösteriler ile ilgili Bursa’daki bir televizyon kanalına açıklama yapan Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, hakkında Vali Münir Karaloğlu şikayet dilekçesi verdi. Şikayet üzerine Bursa Cumhuriyet Savcılığı hazırladığı iddianame ile Bursa 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.
 
İddianamede, Türkoğlu’nun televizyona yaptığı “İlettiğimiz hiçbir problemi çözmeyen bir milli eğitim müdürü, bir milli eğitim yöneticileri var. Bursa Valisi var, o zaman siz bırakın bu statülerinizi, bırakın bu koltuklarınızı, bırakın bu mühürleri asıl sahibimiz kimse onlar gelsin. Listeyi kim yaptıysa puanları kim verdiyse muhatabınız onlar olsun biz onlara soralım yani insafsızca sübjektif kriterlere dayanarak siz bu insanların emeklerini nasıl çaldınız diye onlara soralım” şeklindeki sözleriyle eleştiri sınırlarını aştığı ve Bursa Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya ile Bursa Valisi olan şikayetçi Münir Karaloğlu’na karşı zincirleme şekilde hakaret suçu işlediği bildirildi.
 
Türkoğlu’nun Türk Ceza Kanunu’nun hakaret suçunu içeren 125’inci maddesine göre cezalandırılması istendi. Bursa 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde tensibi yapılan davanın duruşması 3 Şubat 2015 tarihinde görülmeye başlanacak.
 
’AK PARTİ İL BAŞKANI VALİ’NİN AVUKATI’
 
Selçuk Türkoğlu, Bursa’da demokratik haklarını kullandıkları gösteriler nedeniyle hakkında çok sayıda dava açıldığını belirterek, konuşmasında hiçbir hakaret unsuru olmamasına rağmen Vali Karaoğlu’nun şikayeti üzerine dava açıldığını söyledi. Türkoğlu, Ak Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un da valinin avukatı olarak bulunmasının adil yargılama ile ilgili endişelere neden olduğunu kaydetti.
 
Vali Münir Karaloğlu da, bu konuşmada kendisine hakaret edildiğini savunarak, “Bu benim valilik olarak değil, tamamen şahsi davam. Kimsenin kimseye haraket etme hakkı yok. Ben davamı Münir Karaloğlu olarak arkadaşım olan Avukat Zekeriya Birkan verdim. Birkan, Ak Parti İl Başkanı Cemalelletin Torun ile birçok arkadaşının birlikte çalıştığı hukuk bürosu bulunuyor. Davada o neden Torun’un ve diğerlerinin adı toplu olarak davayı takip ettikleri için adı geçiyor olabilir. Ama ben davanın takibini Zekeriya Birkan’a verdim”dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER