banner9

Vali Kayarak Pistleri Test Edip, Sezonu Açtı

Antalya’dan Erzurum’a atandığı 2013 yılında, "Dağları ile ünlü bir şehrin valisi olup da kaymamak ayıp olur" diyerek yağan ilk karda Palandöken ve Konaklı’da kayak yapmayı öğrenen Vali Ahmet Altıparmak, iyi bir kayakçı oldu. Vali Altıparmak, yeni kayak sezonu açılmadan önce kayam takımını alıp pistleri test etti. Vali Altıparmak, her şeyin dört dörtlük olduğunu belirterek kayak severleri Erzurum’a beklediklerini söyledi.

Vali Kayarak Pistleri Test Edip, Sezonu Açtı
Dünyanın önemli kayak merkezleri arasında gösterilen Palandöken kayak merkezinde oteller, yeni sezona umutla bakarken, Özelleştirme İdaresi pistlerin iyileştirilmesi, gondolun bakım ve onarımı tamamlandı. 2011 Dünya Üniversiteler Kış oyunları için yaptırılan ancak sorunlar görüldüğü için kullanılamayan Palandöken Göleti yenilendi, suni kar yapma sistemi de elden geçirildi. Palandöken’de bakım ve onarım çalışmaları için yaklaşık 15 milyon TL tutarında harcama yapıldı.
 
Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’ndan 6 yıl sonra Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’ni (EYOWF- 2017) yapmaya hazırlanan Palandöken ve Konkalı’da en uzunu 14 kilometre olmak üzere 45 ayrı pistte aynı anda 100 bin kişi kayak yapılabiliyor. Palandöken ile Konaklı’da slalom ve büyük slalom yarışları için iki uluslararası tescilli kayak pisti bulunuyor. Sunu kar yağma yöntemi uygulandığı için her yıl Aralık ayının ilk pazarı yeni sezon açılırken Polat Renaissance ve Sway Otellerde müşterilere gece kayağı yapma olanağı sunuluyor. Türkiye’de ilk kez Palandöken’de gerçekeştirilen gece kayağında Sway Otel, aydınlatılmış pist uzunluğunu 700 metreden 4 kilometreye çıkardı.
 
VALİ ALTIPARMAK: PALANDÖKEN VE KONAKLI’NIN EŞİ BENZERİ YOK
 
Yakıcı güneşi, toz karı, pistleri,doğası ile Palandöken ve Konaklı’da kayak yapmanın ayrıcalık olduğuna dikkati çeken Vali Ahmet Altıparmak, 2015’in kayak sezonunu başlatmanın heyecanı içinde olduklarını bildirdi. Geçen pazar günü sabahın erken saatlerinde Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Sway Oteli Genel Müdürü Murat Altug Kargı ve 10 yaşındaki kızı Azra Altıparmak ile birlikte pistlerde kayan Vali Ahmet Altıparmak şunları söyledi:
 
"Eksiklikleri kayarak daha iyi görebileceğimiz için sezon açılışı öncesi pistleri kontrol ettik. Herşey hazır ve güvenli. Sezonu büyük bir heyecanla açtık. Yerli ve yabancı konuklarımızı bekliyoruz. Yazın otellerimiz, kışın Palandöken’e gelecek konuklara daha iyi hizmet verebilmek adına çok çalıştı pist ve otellerde bir takım değişiklikler yaptı. Şimdi Palandöken ve Konaklı’da suni kar yapılmayan hiçbir alan kalmadı. Gece kayağı yapılan pistler uzatıldı. Özelleştirme idaresi hem Konaklı hem de Palandöken’i inşaat alanına çevidi. İki yıldır hizmet veremeyen gondol lift ve suni kar yapımı için kurulan havuz devreye girdi. Her iki dağdaki tüm eksiklikler giderildi. Palandöken’in olmazsa olmazları olan Rus’ların ise bu yıl Erzurum’a gelmeyecek olması tabi bizi etkiler ama bu eksikliği iç pazarla gidereceğiz. Palandöken’e bu yıl yine İran, Polonya, Ukrayna ve diğer ülkelerden rağbet var. Türkiye’de Palandöken ve Konaklı’nın eşi benzeri yok. Çünkü Türkiye’nin neresinde olursanız olun, uçakla 1.5 saatte kayak merkezindesiniz. Otelden çıkıp teleferiğe biniyorsunuz. Oteller kayak merkezinin içinde. Kayak merkezi şehir merkezine 5, hava limanına ise 15 dakika uzaklıkta. Kayaktan sıkılanlar şehre indiğinde eski bir Selçuklu şehri ve yüzlerce tarihi eseri olan Erzurum’un nezih, otantik yönünü görüyor. Bunun dışında sadece kaymak değil, rafting, atlı cirit, buz pateni, körling veya buz hokeyi yapabilir. Yüzme havuzları fevkalade. Yani tatilde Erzurum’a gelmek için epey sebep var."
Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2015, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER