banner9

Üzüm Bağları Avcı Böcekler İle Korunuyor

Manisa’da üzüm ihracatı yapan bir firma salkım güvesine karşı kimyasal ilaçlar yerine avcı böceklerle çözüm buldu. Üzüm bağının içine salınan avcı böcekler, salkım güvelerini yok ederek, bağa zarar vermesini önlüyor.

Üzüm Bağları Avcı Böcekler İle Korunuyor
Saruhanlı İlçesi’nde faaliyet gösteren Özgür Tarım Ürünleri A.Ş., üzüm salkımlarına ciddi zarar veren salkım güvesine karşı kimyasal ilaçlar yerine avcı böceklerle mücadele başlattı. Firma, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Dilbaz Gıda Tarım Ürünleri ile işbirliği yaparak, buralardan biyolojik mücadelede faydalı bir arıcık olan ’Trichogramma evanescens’i temin etti. Bu faydalı arıcılığı bağlarına salan firma, bu sayede doğada zararlı olan canlıları tamamen yok etmeden ekolojik dengeyi koruyucu, onarıcı ve destekleyici önlemler almaya başladı. Firma, faydalı arıcıkları kullandığı bir üzüm bağında yüzde 100 başarı yakaladı. Salkım güvesine karşı kullanılan bu biyolojik yöntem henüz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmadığı için firma tarafından bu yöntem deneme aşamasında yürütülüyor. Firma şimdi ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu yöntemin ruhsatlandırılarak desteklenmesini istiyor. Avcı böceklerle ilgili bilgilendirme yapan Özgür Tarım Ürünleri A.Ş. Proje Müdürü Ali Altun, şöyle dedi:
 
"Kuru üzüm ihracatında yaşadığımız ilaç kalıntısından dolayı bu yıl bağlarımızda deneme olarak faydalı böcek salınımına başladık. Salkım güvesi zehri kullanmadan bağlarda faydalı böcek salınımı yaparak yumurtaları parazitliyor. Böcekler sayesinde kimyasal ilaçlama yapılmayacağından dolayı ihracatın önündeki engel olan kalıntı sorununun da ortadan kalkacak. Kalıntısız üzüm üretebilmek, Avrupa’da ismi kötüye çıkan Türk üzümünün ismini temize çıkarmak anlamına geliyor. Bu sayede ihracatın önündeki engeller de kalkacak. Eskisi gibi dünyanın en kaliteli üzümünü üretip, en temiz üzümünü satan bir ülke konumuna geleceğiz. Bu mücadelede başarılı da olduk. İlk denediğimiz bağda hem de yüzde 100 başarı sağlandı. Ancak bazı bölgelerde başarı yüzde 80’lere düşebilir."
Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2016, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER