Uyuşturucuya Karşı Seferberlik

Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde (TSKM), uyuşturucuyla mücadele etmek, gençlerin uyuşturucuya alışmasını engellemek ve uyuşturucunun zararlarını göstermek için sahnelenmeye başlanan tiyatro oyununun galasına, ünlü oyuncular Cem Davran, Levent Üzümcü ve Rojda Demirer katıldı.

Uyuşturucuya Karşı Seferberlik
 
Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği galada bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, sanatçılara katımlılarından dolayı teşekkür etti ve gençleri uyuşturucu ve sigara konusunda uyararak, başından geçen ve sigaraya başlamasına neden olan bir anısını anlattı: “Ben aslında sigaraya küçük yaşta başlamadım, askerliği bitirdikten sonra, hani “adam oldu’ deriz ya, tam o aşamada başladım. Bir gün yanıma CHP’de görevliyken, 35 sene CHP’nin doğudaki bir ilçede temsilcisi olan arkadaşımız, benimle konuşmak istediğini söyledi. Görüşme sırasında cebinden bir paket sigara çıkararak içmeye başladı ve bana da ikram etti. Ben de kıramadım ve içtim. O günden sonra günde 4 paket sigara içen biri haline geldim. Baktım ağzım kül tablası gibi kokuyor. Almanya’da 750 kilometrelik bir yolculuk için Münih’ten yola çıkarken, sigara paketini direksiyonumun önüne koydum ve ‘ya sen beni yeneceksin ya ben seni’ dedim. O yolda gidiş ve dönüşte sigara içmedim. Sonrada paketi yırttım, sigaraları kırdım ve çöpe attım.”
 
OKUL ÖNLERİNE ZABITA
 
Okul önlerine uyuşturucuyla mücadele için zabıta birimleri kurduklarını ve Maltepe’de uyuşturucuyla mücadele etmek için merkezler kuracaklarını da sözlerine ekleyen Kılıç, “Gençler, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyet’i emanet edeceklerimiz sizlersiniz, kendinize sahip çıkın, zabıta abilerinize yardımcı olun. Bugün buradaki tiyatro oyunuyla, uyuşturucuyla mücadele konusunda ilk adımı attık, hafta sonu panel yapacağız. Yine bugün tiyatromuzun duayeni Erol Günaydın’ın ölüm yıldönümü. Kendisini saygı, sevgi ve özlemle anıyorum” dedi.
 
SANATÇILARDAN "HAYATINIZA SAHİP ÇIKIN" MESAJI
 
Tiyatro etkinliği öncesi bir konuşma yapan Levent Üzümcü ise “Sizlerden rica ediyorum, hayatınıza sahip çıkın” dedi. Üzümcü’nün konuşması sonrası “Kötü şeylere girmeyin, kötü şeyler yapmayın” diyerek kısaca bir mesaj veren Cem Davran’ın ardından sözü alan Rojda Demirer de şunları söyledi:
 
“Ablamla evcilik oynarken sigara içer gibi numaralar yapardık, annem bunu görmüş, bir gün bize sigara denettirdi. İnanır mısınız o kadar iğrendim ki, o gün bugün asla ağzıma sigara almadım. Sigara ile uyuşturucuyla gelen unvanlar yalan unvanlar, bunlara asla rağbet etmeyin.”
 
Konuşmalar sonrası, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve meclis üyeleri Canan Sezgin ile Levent Zengin tarafından, katılımlarından ötürü ünlü sanatçılara çiçek ve plaket takdim edildi. “Tiyatro Yeniden” oyuncuları tarafından TSKM’de sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki seans halinde oynanan “Çalıntı Düşler” adlı oyun, 19 Ekim tarihine kadar görülebilecek.
 
UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE PANELİ
 
Maltepe Belediyesi’nin uyuşturucuyla mücadele için düzenlediği “Uyuşturucuyla Mücadele Paneli”, 18 Ekim Cumartesi günü yapılacak. “TSKM Kardelen 1 Salonu”nda düzenlenecek panele, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, İstanbul Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, Adli Tıp Uzmanı Dr. Ali Çerkezoğlu, Psikiyatri Uzmanı Dr. Vahap Karabulut ve sosyolog Abdurrahman Özmen konuşmacı olarak katılacak.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER